Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

حرکت سوارمینگ پروتئوس | علت بوجود آمدن دایره های متحد المرکز

  • خانه
  • -
  • زیست شناسی
  • -
  • حرکت سوارمینگ پروتئوس | علت بوجود آمدن دایره های متحد المرکز
حرکت سوارمینگ پروتئوس | علت بوجود آمدن دایره های متحد المرکز

باکتری پروتئوس یک گونه باکتری است که در محیط های آبی وجود دارد و به عنوان یک باکتری فراوان در اقیانوس ها شناخته می‌شود. این باکتری از نظر علمی به عنوان یک باکتری گرام منفی شناخته می‌شود و دارای ویژگی‌هایی مانند تولید پروتئین‌های ضد باکتری و ضد ویروس است. همچنین این باکتری به عنوان یک منبع قابل توجه برای تولید آنتی‌بادی‌ها، آنزیم‌ها و داروهای مفید شناخته شده است.

علت بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز بر روی پلیت حاوی باکتری پروتیوس :

 بررسی این پدیده سال های فکر محققین رو به خود مشغول ساخته است. دانشمندان فرضیه های مختلفی را برای حل این مساله و چگونگی ایجاد آن ارایه داده اند. تشکیل باندهای swarm یک عمل دوره ای است. مثلا اولین باند swarm از لبه کشت ظاهر می شود و به طرف خارج حرکت می کند و این حرکت به مدت 1 تا 2 ساعت ادامه دارد و سپس برای چند ساعت متوقف می شود تا اینکه دومین باند swarm از قسمت خارج باند اول بوجود بیاید.

حرکت swarming در Proteus volgris
حرکت swarming در Proteus volgris

لمونسکی Lemonski نتایج مطالعات خود را در مورد سوارمینگ این طور تفسیر کرده اند: سوارمینگ در اثر یک کموتاکسی منفی ایجاد می شود و بر طبق این فرضیه وقتی انواع پروتیوس که ایجاد سوارمین می کنند روی محیط های آزمایشگاهی کشت داده می شوند در اثر متابولیسم خود تولید یک یا چند فرآورده سمی می نمایند این مواد زاید در داخل محیط جامد پخش شده سبب تغییر مورفوژیکی در سلول ها شده و باعث می شود که باکتری ها از محل خود که دارای مواد سمی است فرار کنند و در نتیجه در سطح محیط کشت می خزند تا آن که از مواد سمی دور شوند (کموتاکسی) وقتی باکتری هایی که دارای قدرت سوارمینگ هستند به محیط عاری از مواد سمی می رسند ,سوارمینگ متوقف می شود , شروع به تقسیم شدن میکنند و جمعیت جدیدی از باکتری های جدید بوجود می آید و وقتی دوباره مواد سمی در اثر رشد و متابولیسم باکتری زیاد می شود مجددا سوارمینگ آغاز می شود و موجب بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.