Edit Content
logo2

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز 

با ما تماس بگیرید

علت بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز بر روی پلیت حاوی باکتری پروتیوس

  • خانه
  • -
  • زیست شناسی
  • -
  • علت بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز بر روی پلیت حاوی باکتری پروتیوس
علت بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز بر روی پلیت حاوی باکتری پروتیوس

علت بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز بر روی پلیت حاوی باکتری پروتیوس :

 بررسی این پدیده سال های فکر محققین رو به خود مشغول ساخته است. دانشمندان فرضیه های مختلفی را برای حل این مساله و چگونگی ایجاد آن ارایه داده اند. تشکیل باندهای swarm یک عمل دوره ای است. مثلا اولین باند swarm از لبه کشت ظاهر می شود و به طرف خارج حرکت می کند و این حرکت به مدت 1 تا 2 ساعت ادامه دارد و سپس برای چند ساعت متوقف می شود تا اینکه دومین باند swarm از قسمت خارج باند اول بوجود بیاید.

حرکت swarming در Proteus volgris
حرکت swarming در Proteus volgris

لمونسکی Lemonski نتایج مطالعات خود را در مورد سوارمینگ این طور تفسیر کرده اند: سوارمینگ در اثر یک کموتاکسی منفی ایجاد می شود و بر طبق این فرضیه وقتی انواع پروتیوس که ایجاد سوارمین می کنند روی محیط های آزمایشگاهی کشت داده می شوند در اثر متابولیسم خود تولید یک یا چند فرآورده سمی می نمایند این مواد زاید در داخل محیط جامد پخش شده سبب تغییر مورفوژیکی در سلول ها شده و باعث می شود که باکتری ها از محل خود که دارای مواد سمی است فرار کنند و در نتیجه در سطح محیط کشت می خزند تا آن که از مواد سمی دور شوند (کموتاکسی) وقتی باکتری هایی که دارای قدرت سوارمینگ هستند به محیط عاری از مواد سمی می رسند ,سوارمینگ متوقف می شود , شروع به تقسیم شدن میکنند و جمعیت جدیدی از باکتری های جدید بوجود می آید و وقتی دوباره مواد سمی در اثر رشد و متابولیسم باکتری زیاد می شود مجددا سوارمینگ آغاز می شود و موجب بوجود آمدن شکل دایره های متحد المرکز می شود.

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

ساعات کاری ما

شنبه : 10 شب - 8 صبح
یکشنبه : 10 شب - 8 صبح
دوشنبه : 10 شب - 8 صبح
سه شنبه : 10 شب - 8 صبح
چهارشنبه : 10 شب - 8 صبح
پنجشنبه و جمعه : تعطیل

© کپی رایت . تمام حقوق محفوظ است