گامی دیگر به سوی تحقق رؤیای پیوند اعضای خوک به انسان به کمک کریسپر

گامی دیگر به سوی تحقق رؤیای پیوند اعضای خوک به انسان به کمک کریسپر

 

غیرفعال نمودن رتروویروس اندوژن خوکی با CRISPR-Cas9؛
گامی دیگر به سوی تحقق رؤیای پیوند اعضای خوک به انسان

امروزه با توجه به کمبود شدید اعضای پیوندی، پیوند اعضای بدن حیوانات به بیماران نیازمند که به Xenotransplantation موسوم است، به عنوان یک رهیافت امیدبخش مطرح می­باشد. از آنجایی که اندازه و عملکرد برخی از اعضای بدن خوک شبیه انسان می­باشند، لذا خوک به عنوان گزینه­ ای مناسب برای این منظور محسوب می­شود.

با این وجود، استفاده بالینی از اعضای بدن خوک با موانعی مواجه بوده است که از آن جمله می­توان به ناسازگاری­ های ایمونولوژیک و نیز خطر بالقوه انتقال رتروویروس اندوژن خوکی (PERV) اشاره نمود.

گامارتروویروس یاد شده در ژنوم تمام سویه­های خوک یافت می­شود و به صورت عمودی به وراثت می­رسد. رتروویروس اندوژن خوکی می تواند به طور بالقوه با آلوده نمودن سلول­ های انسانی و ورود به ژنوم انسان منجر به نقص ایمنی و ایجاد سرطان شود.

بر پایه پژوهشی که نتایج آن اخیراً در مجله Science به چاپ رسیده است، محققان موفق شده­اند که با فن­آوری ویرایش ژنومی CRISPR-Cas9 خوک­ هایی را ایجاد نمایند که تمام نسخه ­های PERV در آن­ها غیرفعال شده­اند. نتایج این مطالعه پنجره­ای جدید در امکان­پذیر نمودن Xenotransplantation اعضای بدن خوک به انسان می­ گشاید.

 


گامی دیگر به سوی تحقق رؤیای پیوند اعضای خوک به انسان به کمک کریسپر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید