body { background-color: #FFFFFF; }

بیوتکر

لوگو بیوتکر

جیمز واتسون

  • جیمز دیویی واتسون (به انگلیسی: James Dewey Watson) (زاده ۶ آوریل ۱۹۲۸ میلادی در شیکاگو) زیست‌شناس مولکولی٬ زیست‌فیزیک‌دان٬ جانورشناس و متخصص علم ژنتیک آمریکایی است.
  • او به همراه فرانسیس کریک و موریس ویلکینز نقشی مهم در کشف ساختار مولکولی دی‌ان‌ای بازی کرد. ماده‌ای که اساس انتقال موروثی و اطلاعات ژنتیکی در موجودات زنده به نسل‌های بعدی به شمار می‌رود. واتسون جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۱۹۶۲ میلادی به همراه دو دانشمند دیگر دریافت کرد.
  • او در سن ۱۵ سالگی وارد دانشگاه شیکاگو شد.


واتسون و کریک | James Dewey Watson | Francis Harry Compton Crick

فعالیت سیاسی جیمز واتسون

واتسون در دوره فعالیت خود به عنوان استاد در هاروارد در اعتراضات سیاسی گوناگونی شرکت کرد. جنگ ویتنام: در کنار ۱۲ عضو هیئت علمی دانشکده زیست‌شناسی بیوشیمیایی و مولکولی از جمله یک برنده دیگر نوبل قطعنامه‌ای برای بازگردانی فوری نیروی‌های ایالات متحده از ویتنام را صادر کرد.

گسترش سلاح هسته‌ای و محیط زیست گرایی: او در ۱۹۷۵ و در سی‌اُمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما همراه بیش از ۲۰۰۰ دانشمند و مهندس٬ علیه گسترش سلاح هسته‌ای بخاطر عدم وجود راه‌حلی نهایی برای دفع زباله‌های هسته‌ای و نیز ناکافی بودن پروسه‌های امنیتی علیه سرقت تروریستی پلوتونیوم تولیدشده و پی‌آمد آن به خطر افتادن آزادی آمریکایی و امنیت بین‌المللی٬ به پرزیدنت فورد نامه نوشتند

واتسون در سال۲۰۰۷ گفته: «به مخالفی برای جناح چپ تبدیل شدم زیرا آنها ژنتیک را دوست ندارند، زیرا ژنتیک تایید می‌کند که گاهی در زندگی ما شکست می‌خوریم چون ژنهای بدی داریم. آنها می‌خواهند دلیل همه شکست‌ها در زندگی را ناشی از سیستمی شیطانی قلمداد کنند»

ستیزه‌ها

در سالهای اخیر٬ سخنان و دیدگاه‌های او ستیزه و جنجال به پا کرده و گفته می‌شود که وی با کم شدن محبوبیت روبرو شده‌است. دیدگاه‌ها و نظرات واتسون توجه و انتقادهایی بیشتر در انگلستان به خود جلب کرد. واتسون عنوان نموده که هدف او برای ترویج دانش است و نه نژادپرستی، اما برخی از آمفی‌تئاترهای انگلستان حضور وی را لغو نمودند و او در ادامه مجبور به لغو بقیه تور علمی خود شد.

فرانسیس کریک

پرش بهفرانسیس هری کامپتون کریک (: Francis Harry Compton Crick) (زاده ۸ ژوئن ۱۹۱۶ – درگذشته ۲۸ ژوئیه ۲۰۰۴) زیست‌فیزیک‌دان انگلیسی و یکی از کاشفان ساختار DNA است که به همراه جیمز واتسون  و موریس ویلکینز، جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را دریافت کرده است.

زندگی نامه

کریک در ۸ ژوئن ۱۹۱۶ برابر با ۱۸ خرداد ۱۲۹۵ در انگلستان به دنیا آمد. در رشته فیزیک تحصیلاتش را ادامه داد و پس از جنگ جهانی دوم راه دیگری در پیش گرفت که در سال ۱۹۵۳ همراه جیمز واتسون موفق به کشف ساختار مارپیچی دو رشته‌ای دی‌ان‌ای و در سال ۱۹۶۲ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد.


نمونه dna که واتسون و کریک ساختند، نگهداری شده در موزه | A replica of the original DNA model built by Francis Crick (b 1916) and James Dewey Watson (b 1928) while working in the Medical Research Council Unit at the Cavendish Laboratory in Cambridge in 1953. They discovered that DNA (deoxyribonucleic acid) is made up of a double helix (ie two strands) of phosphate ‘backbones’ joined by complementary sequences of base pairs (units of genetic information). To replicate, the two chains unwind and act as templates. | واتسون و کریک | James Dewey Watson | Francis Harry Compton Crick
واتسون و کریک | James Dewey Watson | Francis Harry Compton Crick
واتسون و کریک | James Dewey Watson | Francis Harry Compton Crick

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *