Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

10 جهش ژنتیکی که موجب می شود انسان یک سوپر انسان بشود

  • خانه
  • -
  • بیوتکنولوژی حیوانات
  • -
  • 10 جهش ژنتیکی که موجب می شود انسان یک سوپر انسان بشود
10 جهش ژنتیکی که موجب می شود انسان یک سوپر انسان بشود

سوپر انسان چیست؟

سوپر انسان یا انسان فوق العاده، فردی است که دارای قابلیت‌های فوق العاده بالاست که از طریق تلاش و تمرین به دست آمده است. این قابلیت‌ها ممکن است شامل توانایی‌های ذهنی، بدنی، هنری، علمی، فنی و یا هر نوع قابلیتی باشد که در مقایسه با افراد عادی، به صورت بسیار بالا در آن برجسته شده باشد. مثال‌هایی از سوپر انسان‌ها شامل ورزشکاران حرفه‌ای، نویسندگان، علمای برجسته، هنرمندان موفق و ... است. اما ما در اینجا می خوایم به 10 جهش ژنتیکی اشاره کنیم که موجب به وجود آمدن سوپر انسان می شود.

10 جهش ژنتیکی که موجب می شود انسان یک سوپر انسان بشود

همه ما حاوی ژن هایی هستند که به ما توانایی دیدن، تشخیص رنگ ها وغیره را داده است. اما گروهی از ما حاوی جهش های ژنتیکی می باشند که به ما توانایی های فوق العاده ای داده اند. در این مطلب 10 جهش ژنتیکی که موجب توانایی های خارق العاده در انسان ها شده است را توضیح می دهیم.اما ما در اینجا می خوایم به 10 جهش ژنتیکی اشاره کنیم که موجب به وجود آمدن سوپر انسان می شود.

1. چشایی فوق العاده

تحقیقات نشان می دهند که تقریبا 25 درصد انسان ها توانایی چشایی بالقوه ای دارند مخصوصا در حس چشایی تلخی. تحقیقات نشان می دهد این توانایی از هزاران سال قبل توسعه یافته است برای جلوگیری از مسمویت سم های گیاهی که اکثرا مزه ی تلخی دارند.

2. انعطاف پذیری فوق العاده:

افرادی که مبتلا به سندرم مارافن می باشند جهش هایی در fibrillin-1 آن ها رخ داده است که بافت همبند بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. افرادی که در آن ها چنین جهشی رخ داده است می توانند بدن خود را در هر جهش خم بکنند. برخی از علایم آن شامل : دست، پا و انگشت دراز، ستون فقرات خمیده، بدن لاغر و دراز می باشد.

3. سرعت فوق العاده :

جهش در ژن ACTN3 در توانایی سرعت انسان درگیر می باشد. ژن ACTN3 پروتئینی به نام آلفا اکتین 3 تولید می کند که در انقباض سریع فیبرهای عضلانی ما دخیل می باشد. تحقیقات نشان می دهد افرادی که میزان بالاتری از سطح معمول این پروتیئن را دارا می باشند نسبت به اکثر افراد سریع تر می دوند.

4. مقاومت در برابر سم:

یک جامعه کوچکی از مردم شهری در آرژانتین نوعی از جهش ژنتیکی را به ارث می برند که موجب شده است در برابر سم آرسنیک مقاوم باشند. این روستای 6هزار نفری وقتی شناخته شدند که 80 برابر بیشتر از غلظتی که آرسنیک موجب مرگ انسان می شود مصرف کردند و زنده ماندند. دانشمندان بر این باورند که این پدیده به این علت رخ داده است که آب این روستا هزاران سال است که غلظت بالایی از آرسنیک دارد. این باور وجود دارد که مرد این روستا دارای ژن AS3MT می باشند که موجب می شود سم را سریع تر از افراد عادی دفع بکنند.

5. مقاومت در برابر چاقی:

ناتوان بودن در برابر زیاد کردن وزن برای بعضی از افراد آرزو می باشد اما بدن شما می تواند به چاقی مقاوم بشود. سندرم MDP در 8 نفر در جهان رخ داده است که از ذخیره ی چربی در زیر پوست جلوگیری می کند. در عوض موجب دیابت و سایر عوارض می شود.

6. بینایی فوق العاده:

یک بیماری به نام tetrachromacy موجب می شود که انسان بتواند 100 میلیون رنگ مختلف را ببیند. درحالی که مردم عادی می توانند یک میلیون رنک مختلف را از هم ببیند. این امر به دلیل رخ دادن جهشی در ژن اپسین (opsin) می باشد که مسئول تولید رنگدانه برای توانایی بینایی می باشد.

7. استخوان نشکن:

جهش ژنتیکی مشابه ای که موجب پوکی استخوان می شوند که در این شرایط استخوان ضعیف و شکننده می شود می توانند موجب اثرات مخالف آن هم بشوند.

8. پوست ضد شوک:

آقای Slavisa Pajkic یا مرد باتری جهشی در آن رخ داد که نه عرقی و نه غدد بزاقی داشت. چون بدن این فرد فاقد این غدد بود، بدن آن به الکتریسیته مقاوم بود. این فرد به ولتاژ بالای 20000 ولت مقاوم بود در حالیکه اکثر افراد از ولتاژ 50 ولت رنج می برند یا می سوزند.

9. ایمنی نسبت به درد:

عدم حساسیت مادر ذاتی به درد (CIP) یک بیماری نادر می باشد که درآن فرد احساس دردی نمی کند حتی اگر استخوان یا بدن آن بسوزد. CIP به دلیل جهش ژنتیکی در ژن SCN11A رخ می دهد. این جهش میزان سدیم را در سلول های بدن افراد کاهش می دهد که در هشدار درد به مغز نقش دارد. کمتر از 100 نفر در جهان به آن مبتلا می باشند.

10. قدرت فوق العاده:

افرادی که جهش ژنتیکی در ژن MSTN رخ داده است به میزان بیشتری ماهیچه می سازند. ژن MSTN پروتئین میوستاتین را در بدن می سازد، پروتئینی که موجب توقف ماهیچه سازی می شود زمانی که بدن به آن نیازی نداشته باشد. افرادی که در این ژن حاوی جهش ژنتیکی هستند دوبرابر افراد عادی ماهیچه تولید می کنند.

چگونه بدون دستکاری ژنتیکی یک سوپر انسان بشویم؟

سعید کارگر

سعید کارگر

بیوتکنولوژیست و مدیر سایت بیوتکر.

1 نظر

  • سلام نویسنده مقاله و مجله که در آن چاپ شده و منبع وسال و شماره مجله بعنوان یک رفرنس معتبر آورده شود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.