Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

تولید ماشین زیست‎تخریب پذیر

  • خانه
  • -
  • اخبار بیوتکنولوژی
  • -
  • تولید ماشین زیست‎تخریب پذیر
تولید ماشین زیست‎تخریب پذیر

حرکتی جدید در مسیر تولید ماشین زیست تخریب پذیر

یک خودروی آزمایشی در هلند، تقریبا فقط از موادی ساخته شده است که در خاک می‎رویند.

خودروی زیست تخریب پذیر “لینا” که نتیجه کار دانشجویان دانشگاه تکنولوژی ایندهوفن است، اساسا از رزین چغندر قند و ورقه‎های کتان ساخته شده است، کمتر از 700 پوند (حدود 318 کیلوگرم) وزن دارد و می‎تواند حداکثر تا سرعت 50 مایل در ساعت (حدود 80 کیلومتر در ساعت) حرکت کند. به گفته‎ِی دانشگاه، این خودروی 4 نفره با باطری کار می‎کند و می‎تواند حدود 60 مایل (حدود 97 کیلومتر) را با یک شارژ باطری طی کند.

تیم سازنده این خودرو می‎گویند چغندر قند و کتان فقط 20 درصد انرژی را که مواد متداول مانند استیل و آلومینیوم برای تولید نیروی محرکه لازم دارند، مصرف می‎کنند، و وزن کم آن هم باعث صرفه‎جویی بیشتر می‎شود. همچنین بعد از آنکه عمر ماشین تمام شود، تقریبا همه مواد آن به طور طبیعی به زمین بازمی‎گردند. تعداد کمی از اجزای این خودرو مثل باطری‎ها و تایرها، بعلاوه‎ی تعداد کمی از اجزای فلزی آن، زیست‎تخریب‎پذیر نیستند.

تولید ماشین زیست‎تخریب پذیر
تولید ماشین زیست‎تخریب پذیر

مقایسه حودرو لینا با خودروهای الکتریکی :

لینا یک خودروی الکتریکی است که حتی شاسی آن کاملا زیست‎تخریب‎پذیر است. یکی دیگر از موارد قابل توجه در ساخت این خودرو این است که همه مواد اولیه از منابع نزدیک تهیه شده‎اند تا از انتشار گازهای گلخانه‎ای ناشی از حمل‎ و نقل مواد هم در ساخت این خودرو جلوگیری شود. طبق چیزی که در وب‎سایت این تیم اعلام شده، هدف نهایی ساخت یک “خودروی بدون CO2” واقعی است.

سازندگان لینا می‎گویند با اینکه چند تولیدکننده خودروی الکتریکی در حال تولید وسایل نقلیه با انرژی کارآمد هستند، اما مقدار آلودگی‎های تولید شده طی فرآیند تولید آنها، اثرات زیست‎محیطی مثبتی که از پیش، موردنظر آنها بوده است را خنثی می‎کند. رهبر تحقیقات این گروه، Noud van de Gevel درمورد لینا می‎گوید: “انرژی که حین رانندگی این خودرو ذخیره می‎شود، در فاز تولید مصرف می‎شود.”

به گفته‎ی سازندگان، لینا علاوه بر آنکه سبک و سازگار با محیط زیست است، برای استفاده روزانه هم کاربرد دارد. 4 نفر می‎توانند به راحتی در آن بنشینند و از همه امکانات لوکسی که می‎توان از یک خودروی شهری انتظار داشت بهره‎مند شوند.

www.discovermagazine.com

 

نویسنده : علی جلیلیان

عضویت در کانال تلگرامی بیوتکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.