Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

تولید ۱۸ واکسن زیستی توسط دانش‌بنیان‌های ایرانی

  • خانه
  • -
  • اخبار بیوتکنولوژی
  • -
  • تولید ۱۸ واکسن زیستی توسط دانش‌بنیان‌های ایرانی
تولید ۱۸ واکسن زیستی توسط دانش‌بنیان‌های ایرانی

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با بیان اینکه دانش‌بنیان‌های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند، گفت: قرارداد تولید ۱۸ واکسن تا دو سال آینده را منعقد کرده‌ایم و این واکسنها در حوزه انسانی، دام و طیور هستند.

تولید ۱۸ واکسن زیستی توسط دانش‌بنیان‌های ایرانی  مصطفی قانعی؛ دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام این خبر می‌گوید: قرارداد تولید 18 واکسن  تا دو سال آینده را منعقد کردیم. این واکسن ها در حوزه انسانی، دام و طیور هستند.  به گفته قانعی، این واکسن‌ها قرار است در بخش خصوصی و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شود. معاونت علمی و فناوری طی7 سال گذشته موفق شد که واکسن را به حوزه شرکت های دانش بنیان وارد کند و روز به روز تولید واکسن در شرکت های دانش بنیان بیشتر می شود و در آینده سهم عمده بازار متعلق به این شرکت ها خواهد بود.
تولید ۱۸ واکسن زیستی توسط دانش‌بنیان‌های ایرانی مصطفی قانعی؛ دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام این خبر می‌گوید: قرارداد تولید 18 واکسن تا دو سال آینده را منعقد کردیم. این واکسن ها در حوزه انسانی، دام و طیور هستند. به گفته قانعی، این واکسن‌ها قرار است در بخش خصوصی و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شود. معاونت علمی و فناوری طی7 سال گذشته موفق شد که واکسن را به حوزه شرکت های دانش بنیان وارد کند و روز به روز تولید واکسن در شرکت های دانش بنیان بیشتر می شود و در آینده سهم عمده بازار متعلق به این شرکت ها خواهد بود.

به گزارش سایت مهندسی علوم زیستی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ واکسیناسیون را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین مداخلات دارویی در کنترل بیماری‌ها دانست.

اتفاقی که در ایران به سال 1264 قمری برمی‌گردد؛ روزگاری که قرار بود کودکان و نوجوانان تحت یک برنامه ملی علیه بیماری آبله واکسینه شوند؛ هرچند که این کار با مخالفت‌هایی روبرو بود اما کم‌کم در نظام درمانی پذیرفته شد.

این مداخله پزشکی اوایل انقلاب و هم‌زمان با شکل‌گیری شبکه بهداشتی درمانی کشور با عنوان «برنامه گسترش ایمن‌سازی»، شکل جدی‌تری به خود گرفت و ذیل این برنامه کودکان گروه سنی زیر یک سال در برابر بیماری‌‌های قابل پیشگیری با واکسن شامل دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک، فلج اطفال و سل ایمن شدند.

ایران یکی از کشورهایی است که در صنعت واکسن‌سازی به یک باره جهش قابل قبولی یافت و جایگاه درستی در دنیا برای خود ایجاد کرد اما چند سالی است که این صنعت رو به رشد جهانی در ایران درجا می‌زند و از ظرفیت های موجود در کشور برای توسعه آن بهره گرفته نمی‌شود؛ این در حالی است که توانمندی‌های موجود کشور در این حوزه بالا است و در کنار تامین نیازهای داخل امکان ورود به بازارهای جهانی را هم دارد.

سهم عمده بازار آینده واکسن در اختیار دانش‌بنیان‌ها

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ورود به این صنعت کاربردی و قدیمی در تلاش است تا زیرساخت های تولید واکسن های زیستی در کشور را توسعه دهد. واکسن‌هایی که در حوزه‌های مختلفی مانند دام، طیور و انسان کاربردی هستند.

برای طی این مسیر هم قرار است بخش خصوصی با دولتی‌های همراه شوند و تا دو سال دیگر 18 واکسن زیستی را تولید کنند.

مصطفی قانعی؛ دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلام این خبر می‌گوید: قرارداد تولید 18 واکسن تا دو سال آینده را منعقد کردیم. این واکسن ها در حوزه انسانی، دام و طیور هستند.

به گفته قانعی، این واکسن‌ها قرار است در بخش خصوصی و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شود. معاونت علمی و فناوری طی7 سال گذشته موفق شد که واکسن را به حوزه شرکت های دانش بنیان وارد کند و روز به روز تولید واکسن در شرکت های دانش بنیان بیشتر می شود و در آینده سهم عمده بازار متعلق به این شرکت ها خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ادامه می‌دهد: در سال‌های آتی تعداد بالایی واکسن در کشور تولید خواهد شد و با توجه به این‌که هیچ کشوری در منطقه تولیدکننده واکسن زیستی نیست می توانیم به صادرات این واکسن‌ها هم فکر کنیم.

به گفته قانعی، دانش‌بنیان‌های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند اما برای صادرات این محصولات به دلیل کارشکنی برخی شرکت های بزرگ جهانی هنوز نتوانسته ایم داشته های خود را به دنیا معرفی کنیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که باید بستر فعالیت و صادرات را برای دانش‌بنیان‌ها فراهم کنیم، تاکید می‌کند: یکی از وظایف ما در معاونت علمی و فناوری تسهیل همین کار است که در تلاشیم با رفع موانع صادرات، واکسن‌های با کیفیت داخلی را به دیگر کشورها صادر کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.