Edit Content
بیوتکر مرجع دانستنی های بیوتکنولوژی زیست فناوری سعید کارگر

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد

  • خانه
  • -
  • اخبار بیوتکنولوژی
  • -
  • ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در نشست تجاری شرکت‌های چینی و ایرانی در شهر «شنزن» گفت: ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد

به گزارش سایت مهندسی علوم زیستی به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دومین نشست تجاری و فناوری هیات علمی، فناوری و دانش بنیانی که در راس آن سورنا ستاری معاون علمی و فناوری کشورمان قرار دارد و با هدف توسعه تعاملات علمی و فناورانه و دانش‌بنیان انجام شده است، امروز در شهر «شنزن» چین برگزار شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست با اشاره به نوآوری و پیشرفت‌های چین در حوزه‌های علمی و فناورانه گفت: کشور چین به عنوان دومین اقتصاد قدرتمند جهان پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری و نوآوری داشته است و از قدرت اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در حوزه‌های نوآوری و فناوری به نحوه مطلوب بهره برده است.

ستاری ادامه داد: کشور چین به عنوان یک قطب قدرتمند سیاسی، اقتصادی و فناوری در سطح جهانی، در طول چند دهه گذشته به عنوان متحد راهبردی ایران، فرصت‌های مطلوبی برای توسعه مناسبات اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورمان قرار داده و ایران نیز تلاش کرده است. با تکیه بر حسن روابط، فرصت‌های همکاری متقابلی را در اختیار چین قرار دهد. امیدوارم با تلاش مقامات دو کشور و در راستای منافع دو ملت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، شاهد گسترش و تعمیق بیش از پیش همکاری‏‌های دو کشور در تمام زمینه‏‌ها باشیم.

تعاملات فناورانه میان دو کشور تقویت می‌شود

به معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، وجود همکاری‏های گسترده میان دو کشور در سطوح مختلف بویژه حوزه علم و فناوری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و وزارت علوم و فناوری چین، همچنین آکادمی علوم چین و دیگر مراکز مهم علمی و فناوری، بیانگر اهمیت تعاملات فناورانه و اصرار به تحکیم و تقویت سطح روابط دو جانبه در این بخش بوده است.

رییس بنیاد ملی نخبگان کشور، با بیان اینکه چین با اجرای سیاست‌های گسترده و منسجم علم، فناوری و نوآوری، توانسته است از کشوری در حال توسعه به سمت کشوری نوآور و خلاق حرکت کند، گفت: دولت چین موفق شده است با استفاده از سرمایه گذاری در فناوری‌های نوین، دانش فنی و اصلاح مقررات داخلی کشور، از طریق سیاست‌های تشویقی و اعطای تسهیلات ویژه، ظرفیت‌های نوآوری و فناوری را در قالب شرکت‌های فناور با توان تولید گسترده جهت دهد.

ستاری همچنین به برخی از پروژه‌های اجرا شده در این کشور اشاره و بیان کرد: از نظر اجرایی، در چین پروژه مناطق ویژه اقتصادی و پارک‌های فناوری دنبال شد و طرح‌های ویژه‌ای به اجرا گذارده شد که نتیجه آن توسعه همین شهر «شنزن» به عنوان یکی از مراکز اصلی نوآوری و فناوری در آسیا و جهان است.

«شنزن» دارای پتانسیل‌های فناورانه فراوانی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری حضور در شهر «شنزن» را برای شرکت‌های دانش بنیان مغتنم دانست و گفت: شهر «شنزن»، دارای پتانسیل‌های فراوانی در حوزه فناوری‌های پیشرفته نظیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، اینترنت اشیاء IoT، صنایع مخابراتی، فناوری سلول‌های بنیادی و اقتصاد دیجیتال است. این فرصت ارزشمند راه شرکت‌های دانش بنیان در ایران را برای ایجاد و بسط همکاری‌های تجاری و فناوری با این صنایع هموار می‌کند.

ستاری، با بیان اینکه ظرفیت‏‌های گسترده و فراوانی در حوزه علم و فناوری در ایران نهفته است، ادامه داد: با توجه به تغییر گفتمان حاکم بر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران که گذار از اقتصاد سنتی و نفتی به سمت توسعه اقتصاد دانش‌‏بنیان است. معاونت علمی و فناوری با هدف تحول بخشیدن به فضای کسب ‏و‏کار‏های نوین و حوزه کارآفرینی اقدام به گسترش زیست بوم نوآوری و فناوری در ایران کرده است.

فناوری و نوآوری ایران رشد چشمگیری کرده است

ستاری، در ادامه درباره زیست بوم فناوری و نوآوری ایران به طور مختصر توضیحاتی ارائه داد و گفت: همانطور که می‌دانید ایران از نظر منابع طبیعی دارای بزرگترین ذخایر نفت و گاز در جهان است، اما این برای ما کافی نبود. در طول سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر در حوزه فناوری و نوآوری ایران هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این‌که رتبه جهانی ایران در تولید علم از جایگاه ۳۴ به ۱۶ ارتقا یافته است، افزود: در سطح منطقه نیز رده اول را در اختیار دارد. میزان دانشجویان دانشگاه‌های ایران از ۲.۴ میلیون نفر به ۴.۸ میلیون نفر افزایش یافته است که این امر ایران را از نظر تعداد مهندسین فارغ التحصیل در بین ۵ کشور برتر جهان قرار داده است. همچنین جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری طی ۵ سال گذشته ۵۵ پله ارتقا یافته است و رشد فزاینده‌ای در توسعه فناوری‌های پیشرفته در حوزه‌هایی نظیر نانو تکنولوژی، بایو تکنولوژی، انرژی‌های تجدید پذیر، علوم شناختی، سلول‌های بنیادی و فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته‌ایم.

ستاری، همچنین با اشاره به تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: با این قانون و استفاده از اهرم‌های حمایتی و تسهیلات گوناگون مالی و قانونی معاونت علمی و فناوری اقدام به تسهیل فضای کسب و کار در ایران کرده است. نتیجه این حمایت رشد و توسعه کارآفرینی از طریق فناوری و نوآوری شده است که منجر به ایجاد ۱۲۰ هزار فرصت شغلی مستقیم توسط شرکت‌های دانش بنیان و نوآور شده است. نتیجه اجرای سیاست‌های توسعه اقتصاد دانش بنیان در ایران، رشد حجم اقتصاد دانش بنیان ایران به رقمی بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار است که این رقم به واسطه فعالیت ۴۷۰۰ شرکت دانش بنیان و بیش از ۵۰۰ شرکت خلاق و نوآور است.

نقش استارت‌آپ‌ها در اقتصاد کشورمان برجسته شده است

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین بیان کرد: از طرفی، تدبیر دیگری که منجر به تغییر شگرفی در نظام نوآوری ایران شده است، افزایش نقش استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوپا در اقتصاد کشورمان است. ظهور استارت آپ‌ها و شرکت‌های خلاق و نوآور، فرصت مطلوبی را برای همکاری‌های بین المللی در بسیاری از حوزه‌های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، بهداشت، زیست فناوری و تجهیزات و ماشین آلات صنعتی فراهم کرده است.

ستاری وجود ظرفیت‌های فراوان در فناوری‌های مختلف در دو کشور را زمینه ساز توسعه سرمایه گذاری‏های مشترک برای ایجاد شرکت‌های بزرگ فناور و نوآور در دو کشور دانست تا از طریق تولید مشترک و عرضه محصولات دانش بنیان به بازار‌های بین‏المللی، زمینه توسعه رشد اقتصادی بیش از پیش فراهم شود.

پنج مرکز مشترک فناوری ایران و چین راه اندازی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: همچنین برای ارتباط مستمر و فزاینده میان فعالان حوزه فناوری و نوآوری دو کشور ایران و چین، معاونت علمی و فناوری اقدام به راه‏اندازی پنج مرکز مشترک فناوری ایران و چین در حوزه‏ فناوری نانو، تجهیزات پزشکی و سایر حوزه‏ها در شهر‌های سوژو، شانگهای، گوانگجو و شنزن کرده است. این دفاتر با هدف فراهم آوردن زمینه‌‏های همکاری میان شرکت‏‌های دانش بنیان ایرانی و چینی فعالیت می‏‌کنند.

ستاری: ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد  استارت‌آپ‌ها بیوتکنولوژی خطوط دارویی بیوتکنولوژی
ستاری: ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد استارت‌آپ‌ها بیوتکنولوژی خطوط دارویی بیوتکنولوژی

ستاری از اهداف سفر خود به چین گفت و افزود: حضور من به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران همراه با ۷۰ شرکت فناور در زمینه‌های مختلف مانند سلول‌های بنیادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ خدمات مهندسی؛ اقتصاد دیجیتال و مواد شیمیایی، اهمیت این سفر و انگیزه ما را نشان می‌دهد. برخی از حوزه‌های جذاب برای سرمایه گذاری مشترک و فراهم آوردن فرصت‌های دستیابی به بازار را برای شما بیان می‌کنم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر در ایران بیش از ۸۹ درصد مردم به اینترنت دسترسی دارند بیان کرد: این امر فرصت ارزشمندی را برای صنایع ارتباطی فراهم کرده است. در همین راستا، بزرگترین زیرساخت اینترنتی تجارت الکترونیک در سطح خاورمیانه به نام دیجی کالا در ایران فعالیت دارد که بیش از ۹۰% سهم بازار خرده فروشی آنلاین را در اختیار دارد. بیش از ۱۰۰۰ تامین کننده کالا و ۱۱۰۰۰ فروشنده، فروشی بیش از ۳ میلیون دلار در روز را رقم زده است. تصور کنید چه فرصت ویژه‌ای در اختیار تولیدکنندگان و شرکت‌های فناور چینی برای ورود به این بازار خرده فروشی از طریق این شرکت فناور ایرانی وجود دارد.

ستاری: ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد  استارت‌آپ‌ها بیوتکنولوژی خطوط دارویی بیوتکنولوژی
ستاری: ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد استارت‌آپ‌ها بیوتکنولوژی خطوط دارویی بیوتکنولوژی

ایران توانایی راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، امروز مردم روسیه، ترکیه و سایر کشور‌های منطقه خاورمیانه با دارو‌های بیوتکنولوژی ایرانی ضد سرطان و بیماری‌های التهابی درمان می‌شوند. گروه دارویی سیناژن در ایران علاوه بر تامین دارو‌های بیوتکنولوژی موردنیاز کشور، توانایی طراحی، ساخت و تجهیز و راه اندازی خطوط دارویی بیوتکنولوژی در سایر کشور‌ها را دارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: فناوری این شرکت به ترکیه، سوریه، جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین صادر شده و همکاری‌های جدیدی در سطح اروپا نیز در حال شکل‌گیری است. همچنین شرکت سل تک فارمد که در این نشست نیز حضور دارد، در ایران ۵ بیماری لاعلاج را از طریق سلول‌های بنیادی درمان می‌کند، این دستاورد در غرب آسیا بی نظیر است و شرکت مشابهی در این زمینه در سطح خاورمیانه وجود ندارد.

ستاری همچنین بیان کرد: در ایران شرکت‌های متعددی در حوزه تولید نهاده‌های ارگانیک و بیولوژیک کشاورزی فعال هستند و تحقیقات در حوزه تولید اسید‌های آمینه، پروبیوتیک‌ها و اصلاح نژاد دام و گیاه در پژوهشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی ایران در حال توسعه است.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۱۰% صادرات نفتی و غیرنفتی ایران مربوط به محصولات و خدمات مبتنی بر فناوری است که با توجه به اینکه ایران بالاترین حجم تجارت را با چین دارد و به عبارت دیگر چین اولین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود، می­رود دو کشور در حوزه تجارت فناوری نیز اقدامات اساسی انجام دهند.

به گفته ستاری، تعاملات سازنده ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس از یک سو و از سوی دیگر با توجه به حضور گسترده چین در بازار‌های هدف صادراتی، همکاری دو کشور در توسعه بازار‌های هدف صادراتی محصولات ایران و چین می‌­تواند به توسعه تجارت شرکت‌های دو کشور کمک کند.

ستاری به نشست هیات ایرانی در چین اشاره و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر توانایی‌های خود، در حال تلاش برای ایجاد روابط و همکاری‌های سازنده و پویا در سطح جهانی است. در همین راستا، همکاری گسترده با چین برای ما از اهمیت ویژه‏ای برخوردار است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: امیدوارم رویداد امروز و دیدار‌های B۲B بین شرکت‌های فناور ایرانی و چینی، تبدیل به نقطه عطفی در همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو جانبه شود و در این راستا دولت ایران به طور کامل از برنامه‌های مشترک بین شرکت‌های دو کشور برای توسعه تکنولوژی و بازار پشتیبانی می‌کند.

هیات علمی، فناوری و دانش‌بنیان به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به چین سفر کرده است. مدیران ۷۰ شرکت دانش بنیان، فناور و خلاق او را در این سفر همراهی می‌کنند. کمک به توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق ایران به چین و ایجاد زمینه تبادل فناوری در سطح بنگاه‌های دو طرف از اهداف این سفر است. این هیات در دو نشست تجاری و فناوری در این کشور حاضر شد. نشست نخست در شهر شانگ‌های و نشست دوم در شهر شنزن برگزار شد.

2 دیدگاه ‌ها

ارسال دیدگاه

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

ساعات کاری ما

شنبه : 10 شب - 8 صبح
یکشنبه : 10 شب - 8 صبح
دوشنبه : 10 شب - 8 صبح
سه شنبه : 10 شب - 8 صبح
چهارشنبه : 10 شب - 8 صبح
پنجشنبه و جمعه : تعطیل

© کپی رایت . تمام حقوق محفوظ است