Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

نقش ۷۵ درصدی درآمدهای صادراتی داروی کشور

  • خانه
  • -
  • اخبار بیوتکنولوژی
  • -
  • نقش ۷۵ درصدی درآمدهای صادراتی داروی کشور
نقش ۷۵ درصدی درآمدهای صادراتی داروی کشور

درآمدهای صادراتی بیوتکنولوژی دارویی

رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه علوم بیولوژی گفت: در حال حاضر ۷۵ درصد درآمدهای صادراتی داروی کشور ماحصل شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه بایوتک است.

به گزارش سایت مهندسی علوم زیستی، دکتر محمود تولایی در نخستین سمپوزیوم بین‌المللی ژنتیک پزشکی که امروز در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری برگزار شد، اظهار کرد: بشر امروز با کشف رازهای خلقت، فرایندهای مولکولی و رخدادهای زیر سلولی و روابط ژن‌ها و همچنین فرایندهای منجر به آسیب را شناسایی کرده است.

وی با تاکید بر اینکه شناسایی این فرایندها منجر به توسعه درمان‌های نوین و روش‌های تشخیص عارضه قبل از پیشرفت شده است، اظهار کرد: بشر همچنین در بیماری‌هایی چون زوال عقل، پارکینسون و آلزایمر با کشف مکانیزم‌هایی توانست با تغییر در سامانه کلاف‌های عصبی و یا از کار انداختن مکانیزم‌های مولکولی در نورون‌ها، راهکارهایی برای درمان ارائه دهد.

تولایی اضافه کرد: بشر برای پیشگیری از بروز بیماری زوال عقل(Dementia) با انجام طیف‌های اندازه‌گیری پروتئین مسبب این بیماری در خون و مایع مغزی_ نخاعی، تشخیص این بیماری را ممکن کرد تا با تولید داروهای خاص مانع از تجمع این پروتئین در مغز شود.

رییس انجمن ژنتیک ایران با تاکید بر اینکه بشر امروز ویرایش ژنی را از آرزو به عمل تبدیل کرده است، ادامه داد: علاوه بر آن محققان توانستند فرایندهای ژن درمانی و اصلاح ژنی را انجام دهند که در آن یک ژن جایگزین به بدن اضافه می‌شود یا توانستند یک ژن بیماری‌زا در بدن فرد بیمار را غیر فعال کنند و این روش‌ها در حال حاضر، به عرصه تجاری در پزشکی مولکولی نزدیک شده است.

تولایی با اشاره به ورود فناوری‌هایی چون ربات‌ها، الگوریتم‌های هوش مصنوعی و پهپادهای دارورسان به عرصه پزشکی، خاطر نشان کرد: تولید زیستی اندام ‌های مختلف برای انسان و دام با پرینترهای سه‌بعدی به بهره‌برداری رسیده است و این فناوری‌ها در کشف بافت قلب، مری و ریه پیشرفت‌هایی را فراهم کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مرز بین علوم برداشته شده و بهره‌برداری از گنجینه‌های ژنومی بدون پیوند بیولوژی با آی‌تی، هوش مصنوعی(Artificial intelligence) و … ناممکن است، افزود: علوم مهندسی در شقوق مختلف در طراحی، ساخت و بازیابی سلولی به کمک حوزه‌های علوم زیستی آمده است.

تولایی با بیان اینکه توسعه علمی، افزایش قدرت ملی را به همراه دارد، یادآور شد: امروزه ۷۵ درصد درآمدهای صادراتی دارویی کشور ماحصل شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه بایوتک است.

رئیس انجمن ژنتیک ایران اظهار کرد: وزارت بهداشت همواره با یک رویکرد آینده‌نگر از حوزه بیوتکنولوژی و ژنتیک استقبال کرده و همواره حامی این بخش بوده است و یکی از آثار این حمایت‌ها این است که امروز ۷۵ درصد صادرات دارویی در کشور ما صادرات داروهای بیوتک و دانش‌بنیان هستند که جای افتخار دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.