پیش گیری از پس زدن اندام های پیوندی ، آنتی بادی مونوکلونال OKT3 به گیرنده سطح سلول به نام CD3 که روی تمام سلولهای T وجود دارد، باند می شود

پیش گیری از پس زدن اندام های پیوندی – آنتی بادی مونوکلونال OKT3

آنتی بادی مونوکلونال

پیش گیری از پس زدن اندام های پیوندی

در سال ۱۹۷۰ ایمنی غیرفعال راهی برای پیشگیری از پس زدن ایمونولوژیکی اندام پیوند زده شده، شناخته شده بود. منطق این کار بر به کارگیری آنتی بادی خاصی در بیماران بود که به لنفوسیتهای معینی متصل شده و پاسخ ایمنی را که بر ضد اندام پیوند خورده به وجود آمده، کاهش دهد.  اولین آنتی بادی که از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای مصرف به عنوان سرکوبگر ایمنی پس از پیوند عضو در انسان به تایید رسید، آنتی بادی مونوکلونال موش با نام OKT3 بود.

آنتی بادی مونوکلونال OKT3 به گیرنده سطح سلول به نام CD3 که روی تمام سلولهای T وجود دارد، باند می شود

آنتی بادی مونوکلونال OKT3 به گیرنده سطح سلول به نام CD3 که روی تمام سلولهای T وجود دارد، باند می شود

لنفوسیتهایی که در تیموس تمایز می یابد، سلولهای T خوانده می شود. سلول های T مختلف به عنوان کمک دهنده های ایمونولوژیکی و سلول های تأثیرگذار عمل کرده و مسؤول پس زدن عضو پیوند زده شده می باشد. آنتی بادی مونوکلونال OKT3 به گیرنده سطح سلول به نام CD3 که روی تمام سلولهای T وجود دارد، باند می شود. این عمل از پاسخ ایمونولوژیکی کامل جلوگیری کرده و از پس زدن عضو پیوندی جلوگیری می کند. سرکوب سیستم ایمنی از این روش بسیار مؤثر بود، گرچه طبق انتظار محققان با عوارض جانبی نظیر تب و جوش همراه بود.

نقش آنتی بادی okt3

نقش آنتی بادی okt3

 

نویسنده : سعید کارگر

کانال تلگرامی بیوتکنولوژی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید