Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

دانشمندان نخستین روبات قابل برنامه ریزی و زنده را تولید کردند

  • خانه
  • -
  • ویدیو
  • -
  • دانشمندان نخستین روبات قابل برنامه ریزی و زنده را تولید کردند
دانشمندان نخستین روبات قابل برنامه ریزی و زنده را تولید کردند

دانشمندان نخستین روبات قابل برنامه ریزی و زنده را تولید کردند که قادر به ترمیم خود در برابر آسیب است و از سلول های قورباغه ساخته شده اند و نام آنها Xenobots است

دانشمندان نخستین روبات زنده جهان را با استفاده از سلول‌های بنیادی قورباغه ساخته‌اند.

«زنوبات» نام نخستین روبات زنده جهان است که توانایی خودترمیمی دارد و با استفاده از سلول‌های بنیادی قورباغه پنجه‌دار آفریقایی ساخته شده است. این روبات‌ها کوچک‌‌تر از یک سانتی‌متر هستند و به راحتی می‌توانند داخل بدن انسان حرکت کنند. زنوبات‌ها قادر به قدم زدن و شنا کردن هستند، می‌توانند برای هفته‌ها بدون غذا زنده بمانند و به صورت گروهی با یکدیگر کار کنند.

دانشمندان دانشگاه ورمونت با همکاری محققان دانشگاه تافتس موفق به توسعه و ساخت زنوبات‌ها شده‌اند. سلول‌های بنیادی سلول‌های غیرتخصصی هستند که توانایی توسعه و تبدیل به انواع سلول‌ها را دارند. گروه تحقیقاتی ابتدا سلول‌های بنیادی را از جنین قورباغه استخراج کردند و سپس سلول‌ها برش داده شده و به شکل خاصی درآمدند که توسط یک ابرکامپیوتر طراحی شده و تا پیش از این هرگز در طبیعت دیده نشده است.

سپس سلول‌ها به صورت مستقل شروع به کار کردند؛ سلول‌های پوستی به یکدیگر پیوند خوردند تا ساختار روبات را تشکیل بدهند و سلول‌های عضله قلبی نیز اجازه حرکت مستقل را به روبات می‌دهند. زنوبات‌ها توانایی خودترمیمی نیز دارند. بنابراین وقتی یکی از این روبات‌ها آسیب می‌بیند، می‌تواند خود را ترمیم کند و به حرکت خود ادامه دهد. این روبات‌ها شکلی نوین از حیات هستند.

به گفته گروه تحقیقاتی، زنوبات‌ها شباهتی به روبات‌ها معمولی ندارند و نوعی گونه جانوری نیز محسوب نمی‌شوند. درواقع طبقه‌ای جدید از مصنوعات هستند: ارگانیسمی زنده و قابل برنامه‌ریزی. زنوبات‌ها شبیه به قطره کوچکی از گوشت در حال حرکت هستند. دانشمندان این روبات‌ها را ماشین‌های بیولوژیکی توصیف کرده‌اند که توانایی دستیابی به اهدافی را دارد که روبات‌های پلاستیکی و آهنی از آن عاجز هستند.

از زنوبات‌ها می‌توان برای پاکسازی زباله‌های رادیواکتیو، جمع‌آوری میکروپلاستیک‌ها در اقیانوس‌، حمل دارو در بدن انسان و سفر در رگ‌های خونی استفاده کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.