Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

دنیای نهفته درون سلول

  • خانه
  • -
  • ویدیو
  • -
  • دنیای نهفته درون سلول
دنیای نهفته درون سلول

زمان ویدیو : 10 دقیقه
زبان : فارسی

120 میلیون تریلیون سلول نیاز است تا بدن انسان را بسازند. سلول ها کوچکترین واحدهای سازنده ما هستند با این وجود در داخل هریک از آن ها یک دنیا نهفته وجود دارد که ناشناخته تر از هر دنیای علمی و تخیلی است، دنیایی که در آن میلیارها ماشین میکروسکوپی نقش خود را بازی می کنند و هم نوا با هم زندگی ما را می سازند.

کارگرهای این دنیای باورنکردنی پروتئین ها هستند. پروتئین هایی مانند “اسکلت درونی” که موجب شکل دهی سلول ها می شوند و “موتور پروتئین ها” که کارگرانی بارکش هستند که از اسکلت سلول به عنوان شاهراه هایی استفاده می کنند تا خوراک و مواد لازم را به بخش ها مختلف سلول برسانند.

نیرو رسانی به کل سلول با ایستگاه نیروی سلول به نام میتوکندری هست، توربین هایی درون سلول وجود دارد که با سرعت بیش از 1000 بار در دقیقه می چرخند و میلیاردها باتری شیمایی بسیار خورد از نوع شارژ می کنند

هرچیزی در این دنیا بر اساس یک “شاه نقشه” کار می کند و این نقشه در ژرفنای دل هر سلول نگهداری می شود. هسته گنبد خانه ای است که دفترچه راهنمای زندگی را در خود دارد. DNA شامل ژن های هستند که به سلول ها و کل بدن ما می گویند چه بسازند، در چه زمانی و چگونه. درون هر سلول 180 سانتی متر DNA وجود دارد اگر تمام این DNA روی یک خط مستقیم بزاریم هزارن بار به ماه میرسند و برمیگردند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.