Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

خوک‌های انقلابی:نبرد با ویروس از طریق CRISPR!

  • خانه
  • -
  • بیوتکنولوژی حیوانات
  • -
  • خوک‌های انقلابی:نبرد با ویروس از طریق CRISPR!

در دنیایی که هر روز شاهد پیشرفت‌های چشمگیر علمی هستیم، دانشمندان با استفاده از ابزار اصلاح ژنی CRISPR گامی بزرگ برداشته‌اند: خلق خوک‌هایی که در برابر ویروس مرگبار PRRS مقاوم هستند. این اکتشاف نه تنها می‌تواند جان میلیون‌ها خوک را نجات دهد، بلکه ضربه‌ای کاری به ضرر‌های مالی سنگین وارد به صنعت پرورش خوک خواهد زد. این ویروس سالانه میلیاردها دلار خسارت وارد میکند. ????????

اما این پیروزی علمی بدون بحث و جدل نیست. برخی از فعالان حقوق حیوانات اعتقاد دارند که به جای اصلاح ژنی، باید به دنبال بهبود شرایط زندگی حیوانات در مزارع باشیم. ???????? آیا این خوک‌های جدید در برابر سایر چالش‌های سلامتی نیز ایستادگی خواهند کرد؟ آیا تغییرات ژنتیکی تاثیرات ناشناخته‌ای بر اکوسیستم خواهند داشت؟ این‌ها سوالاتی هستند که فقط زمان می‌تواند به آنها پاسخ دهد. این خوک های اصلاح ژنی شده در سال 2025 وارد بازار خواهند شد.

با این حال، حذف ژن CD163 توسط شرکت Genus، نشان داده که خوک‌های اصلاح شده نه تنها از ویروس مرگبار در امان هستند، بلکه هیچ تفاوت قابل توجهی از نظر ظاهری یا رفتاری با همنوعان خود ندارند. ???????? ما شاهد فصل جدیدی در انقلاب کشاورزی و دامپروری هستیم – فصلی که با کمک CRISPR نوشته شده است.

???? برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک منبع مراجعه کنید.

https://www.popsci.com/environment/gene-edited-pigs/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.