Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

10 باکتری عجیب با ویژگی های شگفت انگیز

  • خانه
  • -
  • بیوتکنولوژی میکروبی
  • -
  • 10 باکتری عجیب با ویژگی های شگفت انگیز
10 باکتری عجیب با ویژگی های شگفت انگیز
بریم با یک دنیای ویژه دیگر از باکتری ها آشنا بشیم. این پست یکی از مطالبی هست که موقع نوشتنش خودم لذت بردم. در این مطلب میخوایم به باکتری های بپردازیم که در میان بیلیون ها باکتری متفاوت از دیگران هستند. باکتری های با ویژگی هایی مانند: تولید کننده برق، مقاوم در برابر رادیواکتیو، مقاوم در برابر اسید… . مطالعه این باکتری ها نشون میده چقدر کار و نوآوری در حوزه بیوتکنولوژی میکروبی فراوان است. بدون معطلی بریم زودتر آشنا بشیم با این موجودات عجیب و غریب.

1. باکتری دینوکوکوس رادیودورانس

باکتری Deinococcus radiodurans به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر شعاع‌های مضر و توانایی بازسازی DNA خود، به عنوان یک باکتری عجیب و خاص شناخته می‌شود. این باکتری می‌تواند در محیط‌های بسیار سخت و غیرقابل زندگی، مانند محیط‌های پرتودهنده، زنده بماند. همچنین، باکتری Deinococcus radiodurans می‌تواند در دمای بسیار پایین و بسیار بالا زنده بماند و با تحمل شرایط سخت، به عنوان یک باکتری استثنایی در مطالعات بیولوژی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. باکتری ژئوباکتر سولفوردوکسیدانس

باکتری Geobacter sulfurreducens به دلیل توانایی خود در تبدیل مواد آلی به برق و همچنین توانایی خود در تولید الکترون‌هایی که می‌تواند به عنوان منبع انرژی برای سایر باکتری‌ها و حتی برای برق‌گیرها استفاده شود، به عنوان یک باکتری عجیب و خاص شناخته می‌شود. همچنین، باکتری Geobacter sulfurreducens می‌تواند در شرایطی که اکسیژن کم است، زنده بماند و در محیط‌های آبی و خاکی گسترده پراکنش دارد. این باکتری به عنوان یک باکتری مفید در صنایع پالایش نفت، تصفیه فاضلاب و تولید برق از انرژی زاییده از فضای خاک، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل، باکتری Geobacter sulfurreducens به عنوان یک باکتری استثنایی در مطالعات بیولوژی و صنعت مورد توجه قرار می‌گیرد.

3. باکتری هلیکوباکتر پیلوری

باکتری Helicobacter pylori به دلیل توانایی خود در زنده ماندن در محیط‌های بسیار اسیدی و تولید یک آنزیم به نام "اورهاز" که باعث تبدیل اوره به امونیاک می‌شود، به عنوان یک باکتری عجیب و خاص شناخته می‌شود. همچنین، باکتری Helicobacter pylori در دستگاه گوارش انسان زندگی می‌کند و می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلفی مانند التهاب معده، زخم معده و حتی سرطان معده شود. این باکتری به عنوان یک باکتری پاتوژن در مطالعات پزشکی و بیوتکنولوژی مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین دلیل، باکتری Helicobacter pylori به عنوان یک باکتری استثنایی در مطالعات بیولوژی و پزشکی شناخته شده است.

4. باکتری استرپتومایسز کوئلیکولور

باکتری Streptomyces coelicolor به دلیل توانایی خود در تولید بیش از ۷۰۰۰ ترکیب شیمیایی مختلف، به عنوان یک باکتری خاص و عجیب شناخته می‌شود. این باکتری در دسته‌ی باکتری‌های گرام مثبت قرار دارد و در خاک و محیط‌های طبیعی زندگی می‌کند. باکتری Streptomyces coelicolor به دلیل توانایی تولید آنتی‌بیوتیک‌های قوی و مواد شیمیایی با خواص داروئی، در صنعت داروسازی و بیوتکنولوژی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین، این باکتری به عنوان یک مدل سازمان‌دهی جهانی در مطالعات ژنتیک و بیوشیمی شناخته شده است. به همین دلیل، باکتری Streptomyces coelicolor به عنوان یک باکتری استثنایی در مطالعات بیولوژی و پزشکی شناخته شده است.

5. باکتری مایکسوکوکوس زانتوس

باکتری Myxococcus xanthus به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان یک باکتری عجیب و خاص شناخته می‌شود. این باکتری در دسته‌ی باکتری‌های گرام منفی قرار دارد و در خاک و محیط‌های طبیعی زندگی می‌کند. این باکتری به دلیل توانایی خود در تشکیل سازمان‌های چند سلولی، به عنوان یک باکتری اجتماعی شناخته می‌شود. این سازمان‌های چند سلولی به شکل جمعیت‌های پوشش دار شکل می‌گیرند که قابلیت حرکت و جستجوی غذا را دارند. همچنین، باکتری Myxococcus xanthus به دلیل توانایی خود در تولید آنزیم‌های هیدرولیز کننده، به عنوان یک باکتری تخریب کننده قوی شناخته می‌شود. این باکتری به عنوان یک مدل سازمان‌دهی جهانی در مطالعات بیوشیمی و ژنتیک شناخته شده است. به همین دلیل، باکتری Myxococcus xanthus به عنوان یک باکتری خاص و عجیب در مطالعات بیولوژی و پزشکی شناخته شده است.

6. باکتری بدلوویبریو باکتریووورس

باکتری Bdellovibrio bacteriovorus به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان یک باکتری عجیب و خاص شناخته می‌شود. این باکتری به عنوان یک باکتری پارازیتیک شناخته می‌شود که قابلیت حرکت دارد و به دنبال باکتری‌های میزبان مثل E. coli می‌گردد. این باکتری به دلیل توانایی خود در نفوذ به داخل سلول باکتری میزبان و تغذیه از محتوای سلولی آن، به عنوان یک باکتری پارازیتیک قوی شناخته می‌شود. همچنین، باکتری Bdellovibrio bacteriovorus به دلیل توانایی خود در تولید آنزیم‌های هیدرولیز کننده، به عنوان یک باکتری تخریب کننده قوی شناخته می‌شود. این باکتری به عنوان یک مدل سازمان‌دهی جهانی در مطالعات بیوشیمی و ژنتیک شناخته شده است. به همین دلیل، باکتری Bdellovibrio bacteriovorus به عنوان یک باکتری خاص و عجیب در مطالعات بیولوژی و پزشکی شناخته شده است.

7. باکتری کالوباکتر کرسنتوس

باکتری Caulobacter crescentus به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان یک باکتری عجیب و خاص شناخته می‌شود. این باکتری دارای یک سیکل زندگی منحصر به فرد است که در آن دو فاز مختلف را تجربه می‌کند. در فاز اول، باکتری به عنوان یک سلول غیرقابل تقسیم شناخته می‌شود که به دنبال پیوستن به سطح جامد و رشد به صورت یک سلول بزرگ تک‌سلولی است. در فاز دوم، باکتری به عنوان یک سلول قابل تقسیم شناخته می‌شود که به دنبال تولید دو سلول دختر است. علاوه بر سیکل زندگی خود، باکتری Caulobacter crescentus دارای ویژگی‌های دیگر نیز است که آن را به عنوان یک باکتری خاص و عجیب شناخته می‌کند. به عنوان مثال، این باکتری دارای یک ساختار خاص به نام stalk است که به عنوان یک ارگانل خاص برای اتصال به سطح جامد و رشد به صورت یک سلول بزرگ تک‌سلولی استفاده می‌شود. همچنین، باکتری Caulobacter crescentus دارای یک سیستم پلاریتی خاص است که به عنوان یک مکانیزم مهم در تنظیم فعالیت ژنی این باکتری عمل می‌کند. با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد باکتری Caulobacter crescentus، این باکتری به عنوان یک مدل در مطالعات بیولوژی سلولی و مطالعات مربوط به سیکل زندگی باکتری‌ها شناخته شده است. همچنین، باکتری Caulobacter crescentus به دلیل ویژگی‌های خاص خود، به عنوان یک باکتری مدل در مطالعات مربوط به تشکیل بیوفیلم و نقش باکتری‌ها در تشکیل بیوفیلم شناخته می‌شود. به همین دلیل، باکتری Caulobacter crescentus به عنوان یک باکتری خاص و عجیب در مطالعات بیولوژی و پزشکی شناخته شده است.

8. باکتری تیئومارگاریتا نامیبینسیس

باکتری Thiomargarita namibiensis یک باکتری بسیار عجیب و خاص است زیرا اندازه آن به اندازه یک میلیمتر است که بسیار بزرگ برای یک باکتری است. همچنین، این باکتری دارای قابلیت تولید سولفید هیدروژن است که در محیط زیست دریایی و در کف دریا به عنوان منبع تغذیه برای موجودات دیگر عمل می کند. به علاوه، Thiomargarita namibiensis قادر است به صورت هماهنگ با باکتری های دیگر در کف دریا به عملکرد خود ادامه دهد و برای تولید سولفید هیدروژن و تبدیل آن به مواد غذایی برای سایر موجودات زنده، همکاری کند. این باکتری به عنوان یک مثال زیبا از هماهنگی و همکاری در جامعه باکتریایی شناخته شده است.

9. باکتری متانواسپیریلوم هانگاتی

باکتری Methanospirillum hungatei نیز یک باکتری بسیار عجیب و خاص است. این باکتری دارای قابلیت تولید متان است که در محیط هایی مانند رودخانه ها، دریاچه ها و لجن فعال تصفیه خانه ها به عنوان منبع تغذیه برای موجودات دیگر عمل می کند. این باکتری دارای شکل غیرمعمولی و پیچیده ای است که شامل یک سوزن مرکزی و برخی از فیبرهای پوشش دهنده است. همچنین، Methanospirillum hungatei قادر به تولید انواع مختلف متان است که برای پژوهشگران و محققان مورد توجه قرار گرفته است. به علاوه، این باکتری به عنوان یک مثال زیبا از توانایی باکتری ها در تولید انرژی و تبدیل آن به مواد غذایی برای سایر موجودات زنده، شناخته شده است.

10. باکتری آگروباکتریوم تومفاسینس

باکتری Agrobacterium tumefaciens به دلیل توانایی خود در تغییر ژنتیکی گیاهان، به عنوان یک باکتری بسیار عجیب و خاص شناخته می‌شود. این باکتری می‌تواند به ریشه‌های گیاهان مختلف متصل شده و با استفاده از پلاسمید خود، ژن‌های خود را به ژنوم گیاه منتقل کند. این فرایند به عنوان تحولات ژنتیکی در گیاهان شناخته می‌شود و می‌تواند به تولید گیاهان با ویژگی‌های جدید و بهبود یافته منجر شود. این خاصیت باکتری Agrobacterium tumefaciens، برای کشاورزان و زراعت‌دانان بسیار ارزشمند است زیرا می‌تواند در تولید گیاهان با عملکرد بالاتر و مقاومت به شرایط نامساعد محیطی کمک کند. به همین دلیل، باکتری Agrobacterium tumefaciens به عنوان یک باکتری بسیار عجیب و خاص شناخته می‌شود.

سعید کارگر

سعید کارگر

بیوتکنولوژیست و مدیر سایت بیوتکر

5 دیدگاه ‌ها

  • 10 شگفت انگیز :)

  • مطلب خیلی عالی و شگفت انگیزی بود

  • ممنون از سایت خوبتون و مطالب جالبی که بارگذاری می کنید

  • فوق العاده بود لذت بردم

  • کاشکه منم یک روزی بتونم روی این باکتری ها کار کنم، خیلی گوگولین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.