Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

10 سخنرانی پربازدید TED در زمینه بیوتکنولوژی

 • خانه
 • -
 • بیوتکنولوژی
 • -
 • 10 سخنرانی پربازدید TED در زمینه بیوتکنولوژی
10 سخنرانی پربازدید TED در زمینه بیوتکنولوژی

سخنرانی TED چیست؟

سلام! سخنرانی TED یکی از محبوب‌ترین رویدادهای سخنرانی جهان است که در آن افراد موفق و مبتکر از سراسر جهان به مدت کوتاه حدودا ۱۸ دقیقه درباره موضوعات مختلفی از جمله فناوری، سرگرمی، علم، سیاست و فرهنگ سخنرانی می‌کنند. این رویداد در سال ۱۹۸۴ توسط تد ترنر بنیان‌گذاری شد و از آن زمان تاکنون، بیش از هزاران سخنرانی در این رویداد ارائه شده است. این سخنرانی‌ها به صورت آنلاین و رایگان در دسترس عموم قرار دارند و می‌توانید آن‌ها را در وبسایت TED.com تماشا کنید. این سخنرانی‌ها به دلیل محتوای جذاب، شیوه ارائه و رویکرد نوینی که به موضوعات دارند، بسیار محبوب و مورد توجه قرار گرفته‌اند.

Jennifer Doudna: "How CRISPR lets us edit our DNA" (2015)

این سخنرانی در مورد تکنولوژی کریسپر و قابلیت آن برای ویرایش DNA در سلول‌ها صحبت می‌کند. جنیفر دودنا، شیمیدان و بیوشیمیدان آمریکایی، در این سخنرانی به توضیح فعالیت‌های کریسپر در سطح مولکولی و کاربردهای آن در پزشکی، کشاورزی و صنعت پرداخته است. او همچنین به چالش‌های اخلاقی و قانونی که با استفاده از این تکنولوژی پدیدار می‌شود، اشاره کرده است.

Juan Enriquez: Will our kids be a different species? (2012)

در این سخنرانی، Juan Enriquez درباره پیشرفت های فناوری ژنتیک و تاثیر آن بر زندگی انسان ها صحبت می کند. وی به بررسی این موضوع می پردازد که آیا با پیشرفت فناوری ژنتیک، فرزندان ما به گونه ای جدید تبدیل خواهند شد؟ و آیا این تغییرات ممکن است به نحوه زندگی و رفتار ما تاثیر بگذارد؟ در این سخنرانی، Enriquez به دیدگاه های مختلف درباره این موضوع پرداخته و نکات جالب و جذاب را با شنونده های خود به اشتراک می گذارد.

Paul Root Wolpe: "It's time to question bio-engineering" (2011)

در این سخنرانی، پل روت وولپه در مورد پیشرفت های فناوری بیوتکنولوژی و این که چگونه ما باید به خطرات آن توجه کنیم صحبت می کند. وی بر این باور است که باید سوالات بیشتری در زمینه مهندسی ژنتیکی، تحقیقات بر روی مغز انسان و هوش مصنوعی و افزایش عمر انسان باشد و باید در صورت لزوم، محدودیت هایی برای این تحقیقات وجود داشته باشد. وی همچنین بحث می کند که ما باید همیشه در نظر داشته باشیم که فناوری تنها یک ابزار است و باید در جهت تامین بهترین منافع انسان و جامعه به کار گرفته شود.

Ellen Jorgensen: "Biohacking -- you can do it, too" (2013)

این سخنرانی در مورد تکنیک های Biohacking است که به شما کمک می کند بر اساس اصول علمی، بهبودی روحی، فیزیکی و شناختی خود را بیشتر کنید. سخنران با توضیح در مورد فرآیندهای بدن و تاثیرات مواد مختلف بر سلامتی، ایده هایی را برای استفاده از تکنولوژی به کار می گیرد تا بهترین نتایج را برای بهبود عملکرد افراد بدست آورد. او به شنوندگان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند با مطالعه و استفاده از فناوری‌های مختلف، مانند فعالیت بدنی مناسب، مصرف غذای سالم و مکمل‌های تغذیه ای و ارتقای میزان خواب، شیوه زندگی خود را بهبود بخشند. این سخنرانی به همه کسانی که به دنبال بهبود کیفیت زندگی خود هستند، پیشنهاد می شود.

Jamie Heywood: "The big idea my brother inspired" (2010)

در این سخنرانی، Jamie Heywood درباره تجربه او و خانواده‌اش از بیماری آلزایمر برادرش، استیون، صحبت می‌کند و چگونگی تشکیل شرکت رهبری سلامتی درمانی با نام PatientsLikeMe را توضیح می‌دهد. این شرکت به بیماران کمک می‌کند تا با همدیگر به اشتراک بگذارند که چگونه بیماری‌شان آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از همین راه به طبیعی‌تر شدن و فراگیر بودن درمان‌ها کمک می‌کند. این شرکت امیدوار است داده‌های بیماری‌ها را به روشی کیفیتی و روشنی بیشتری در اختیار قرار دهد و از آن به‌عنوان یک اساس برای پژوهش‌های بیشتر بهره ببرد. بنابراین، ایده‌ی بزرگی که استیون به جهان به‌لطف بیماری خودش هدیه داد، ایجاد یک شبکه از افرادی است که به یکدیگر کمک می‌کنند و از تجربیات خودشان برای بهبود به‌بیمارانِ بیشتری کمک می‌کنند.

Richard Resnick: "Welcome to the genomic revolution" (2011)

این سخنرانی درباره ژنومیک، یکی از مهم‌ترین حوزه‌های پزشکی، بیولوژی و تحقیقات علمی است. ژنومیک به بررسی ژنوم انسان و جمع‌آوری اطلاعات از آن راه حل‌های بسیاری برای بیماری‌ها و مشکلات جهانی ارائه می‌دهد. این سخنرانی از کاربردهای مختلف ژنومیک، ضرورت اطلاعات برای دسترسی به بازدهی بالاتر، بهره‌وری بیشتر و حمایت از سلامتی جامعه سخن می‌گوید.

Nina Tandon: "Could tissue engineering mean personalized medicine?" (2012)

این سخنرانی به بحث در مورد موضوع پزشکی جدیدی می‌پردازد که به نام "مهندسی بافت" شناخته شده است. این فناوری جدید به محققان اجازه می‌دهد تا با استفاده از سلول‌های بنیادی، بافت‌های جدید را تولید کنند که ممکن است برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده شوند. این تکنولوژی باعث شده است تا امید به ساخت بافت‌های جدیدی ایجاد شود که برای کاهش سرطان و ترمیم زخم‌ها، درمان بیماری‌های قلبی و حتی ساخت اعضا مانند کبد و کلیه بسیار مفید باشند. بنابراین، با توجه به این تکنولوژی، پزشکی شخصی‌سازی ممکن است تبدیل به واقعیت شود و بیماران با بیماری‌های خاص می‌توانند بافت‌های جدید به صورت شخصی‌سازی شده دریافت کنند.

Tal Danino: "Programming bacteria to detect cancer" (2015)

این سخنرانی در مورد استفاده از باکتری ها برای شناسایی سرطان و درمان آن صحبت می کند. در سخنرانی ، ابتدا نیاز به روش های جدید و دقیق تشخیص سرطان را توضیح می دهد. سپس توضیح می دهد که چگونه با استفاده از باکتری ها می توان بر روی روش های تشخیصی جدیدی که باعث شناسایی دقیق تر و سریع تر سرطان می شوند کار کرد. در نهایت ، او نیز به کاربردهایی که احتمالا با استفاده از باکتری ها به منظور درمان سرطان توسعه خواهد شد اشاره می کند.

Paul Knoepfler: "The ethical dilemma of designer babies"

سخنرانی The ethical dilemma of designer babies در مورد دغدغه‌های اخلاقی مرتبط با ایجاد کودکان طراحی شده (Designer Babies) می باشد. این سخنرانی به بررسی مزایا و معایب تکنولوژی جدیدی که به والدین امکان می دهد تا ویژگی های فیزیکی و شخصیتی کودک خود را طراحی کنند، می پردازد. علاوه بر این، سخنران نگرش‌های مختلف درباره این موضوع را بررسی می کند و به بحث درباره اینکه آیا کودکان طراحی شده در آینده ممکن است با مشکلات روانی و فیزیکی مواجه شوند، پرداخته است. به طور خلاصه، سخنرانی The ethical dilemma of designer babies درباره چالش‌های اخلاقی و عواقب احتمالی این فناوری جدید صحبت می کند.

Christina Agapakis: "What happens when biology becomes technology?" (2020)

این سخنرانی در مورد این موضوع است که چه اتفاقی می‌افتد وقتی که زیست‌شناسی به عنوان یک فناوری برای بشریت مورد استفاده قرار می‌گیرد. سخنرانی درباره دستاوردهای جدید در زمینه بیوتکنولوژی، ارتباط این دستاوردها با بهبود سلامتی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت، چالش‌های اخلاقی و اجتماعی این فناوری و دیدگاه‌های مختلف در مورد استفاده از بیوتکنولوژی به عنوان یک فناوری مهم و تاثیرگذار برای آینده بشریت است.

11. شما هم سخنرانی ted خوب می شناسید در زیر این پست با ما به اشتراک بگذارید...

سعید کارگر

سعید کارگر

بیوتکنولوژیست و مدیر سایت بیوتکر

4 دیدگاه ‌ها

 • خیلی ویدیوهای جالب و مفیدی هستند. تشکر

 • پست معرکه ای بود، عالی. خیلی ممنون از سایت خوبتون

 • با سلام وقتی به صغحه تاریخچه مخترعن میرموو ادامه مطلب را میزنم صفحه باز نمیشه

  monseflab@gmail.com

  • سلام وقت شما بخیر. دقیقا متوجه منظور شما نشدم. صفحه مخترعین در چه سایتی؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.