Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

10 ماده توهم زا طبیعی

  • خانه
  • -
  • زیست شناسی
  • -
  • 10 ماده توهم زا طبیعی

1. قارچ های سیلوسایبین (Psilocybin mushrooms)

نام دیگر قارچ های سیلوسایبین، قارچ‌ سحرآمیز، قارچ‌ جادویی، قارچ‌ شیطانی، قارچ‌ معنوی، قارچ‌ مجازاتی، قارچ‌های مسموم کننده و مجیک ماشروم است. اما چرا این قارچ چنین اسم هایی دارد؟ قارچ های سیلوسایبین، قارچ هایی هستند که حاوی ماده‌ای به نام پسیلوسیبین هستند. این ماده یک ترکیب شیمیایی است که در مغز، سرخوشی، تصورات و تجربیات شخصی را تحریک می‌کند. قارچ‌های پسیلوسیبین برای مصرف تفریحی و درمانی استفاده می‌شوند. در بعضی از کشورها، مصرف این قارچ‌ها غیرقانونی است.

چگونه قارچ های سیلوسایبین بر روی سیستم عصبی اثر می‌گذارد؟

قارچ‌های سیلوسایبین با تاثیر بر روی سیستم عصبی مرکزی، به ویژه بر روی مغز، عمل می‌کنند. پسیلوسایبین، ماده‌ای که در این قارچ‌ها وجود دارد، به عنوان یک آگونیست بر روی گیرنده‌های سروتونین در مغز عمل می‌کند. این گیرنده‌ها مسئول تنظیم خلق و خوی و همچنین تأثیرات روحی و روانی هستند. تحریک گیرنده‌های سروتونین توسط پسیلوسایبین، باعث افزایش فعالیت نورون‌ها در مغز شده و باعث تغییر در فعالیت های شناختی، هیجانی و حسی می‌شود. این تغییرات ممکن است باعث تجربه حالات جدید و نامتعارف شود. بعضی از اثرات قارچ‌های سیلوسایبین، مانند تجربه حالات شادابی و خوشحالی، به دلیل افزایش فعالیت سروتونین در مغز است. اما اثرات دیگر، مانند تجربه حالات وحشت و اضطراب، ممکن است به دلیل تغییر در فعالیت گیرنده‌های دیگر در مغز نیز باشد.

قارچ های سیلوسایبین چه تاثیراتی بر روی ذهن دارند؟

قارچ‌های سیلوسایبین، یک نوع قارچ‌های سحرآمیز هستند که ماده‌ای به نام پسیلوسایبین را دارا می‌باشند. این قارچ‌ها بر روی ذهن و روح انسان تاثیراتی شدید و قوی دارند. برخی از اثرات این قارچ‌ها عبارتند از:
1- تجربه حالت‌های ذهنی و روحی نامتعارف و نامعمول، مانند تجربه واحد بودن با جهان و طبیعت.
2- تغییر در شناخت و درک از جهان و خود، که ممکن است به تجربه حالت‌های جدید و احساسات شگفتی و تعجب منجر شود.
3- تجربه حالاتی از بعد روحانی و معنوی، که ممکن است به تجربه حالات عالی و الهی منجر شود.
4- تجربه حالات شدید اضطراب و وحشت، که ممکن است به تجربه حالات پارانوئید و ترسناک منجر شود.
5- تجربه حالات شدید افزایش انرژی و هیجان، که ممکن است به تجربه حالات خوشحالی و شادی منجر شود.
6- تغییر در واکنش‌های جسمی، مانند تغییر در ضربان قلب، تنفس و فعالیت مغزی.
7- خطرات جدی برای سلامتی، از جمله مسمومیت و مشکلات جدی قلبی و عروقی.
به علت خطرات جدی برای سلامتی، مصرف قارچ‌های سیلوسایبین به شدت توصیه نمی‌شود و باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد.

قارچ های سیلوسایبین چه عوارض جانبی و خطراتی دارد؟

مصرف قارچ‌های سیلوسایبین ممکن است با خطرات جدی برای سلامتی همراه باشد. بعضی از عوارض جانبی ممکن است شامل:
- افزایش ضربان قلب
- افزایش فشار خون
- تغییر در الگوی تنفس
- تغییر در پاسخ به حساسیت‌ها
- تجربه حالات وحشت و اضطراب
- تجربه حالات دلخراش و افسرده
- تغییر در شناخت و حافظه
- تغییر در حواس و تمرکز
علاوه بر این، مصرف قارچ‌های سیلوسایبین ممکن است باعث بروز حوادث ناگوار مانند حوادث خودکشی، حوادث خودرو و حوادث دیگر شود. به همین دلیل، استفاده از قارچ‌های سیلوسایبین به شدت توصیه نمی‌شود و باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد.

2. پیوت کاکتوس (Peyote cactus) چیست؟

پیوت کاکتوس یک جنس از گیاهان خانواده کاکتوسیان (Cactaceae) است. پیوت کاکتوس یک گونه از کاکتوس است که در مناطق خشک و بیابانی آمریکای شمالی رشد می‌کند. این گیاه دارای اثرات روان‌گردان قوی است و ماده فعال آن مسئول تولید تصاویر ذهنی و تجربه‌های شناور می‌باشد. به همین دلیل، پیوت کاکتوس برای مصارف طب سنتی و روان‌درمانی استفاده می‌شود. با این حال، مصرف پیوت کاکتوس نیز با خطرات جدی برای سلامتی همراه است و باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد.

مکانیسم اثر پیوت کاکتوس را روی بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر روانگردانی پیوت کاکتوس بر روی بدن به دلیل حاوی مواد مفیدی مانند آلکالوئید ها، فنول ها، فلاونوئیدها و ویتامین‌های گروه B است. این مواد باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می‌شوند که باعث ایجاد حالت خوشایند و آرامش در بدن می‌شود. پیوت کاکتوس باعث کاهش استرس و اضطراب در بدن می‌شود و باعث افزایش تمرکز و توجه می‌شود. همچنین، پیوت کاکتوس باعث کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی در بدن می‌شود. به طور کلی، مکانیسم اثر روانگردانی پیوت کاکتوس بر روی بدن شامل افزایش سطح سروتونین، کاهش استرس و اضطراب، افزایش تمرکز و توجه، کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی است.

پیوت کاکتوس چه نوع اثرات روان‌گردانی دارد؟

پیوت کاکتوس اثرات روان‌گردانی مانند افزایش احساس خوشی، تحریک و انرژی، تغییر در رویاپردازی و تصورات، افزایش تمرکز و توجه و کاهش اضطراب و استرس دارد. همچنین مصرف بیش از حد آن ممکن است به علت اثرات مخدری که دارد، به سلامتی آسیب برساند.

3. آیاواسکا (Ayahuasca vine) چیست؟

نام های دیگر Ayahuasca vine شامل Banisteriopsis caapi، Yage، Caapi و Vine of the Soul می‌باشد. Ayahuasca vine یا بندریز (Banisteriopsis caapi) یک گونه از گیاهان بلومی است که در آمازون جنوبی رشد می‌کند. این گیاه به عنوان ماده اصلی در تهیه نوشیدنی آیاواسکا (Ayahuasca) استفاده می‌شود که یک نوشیدنی سنتی و شامل ترکیبی از برگ‌های پسرخرمه (Psychotria viridis) و بندریز است. آیاواسکا به عنوان یک داروی روحانی و روانگردان استفاده می‌شود و قابلیت ایجاد تجربه‌های شدید و تاثیرگذار روانی دارد.

مکانیسم اثر آیاهواسکا را روی بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر روانگردانی Ayahuasca vine بر بدن کامل هنوز به طور کامل مشخص نشده است. با این حال، تحقیقات نشان داده است که ترکیب شیمیایی آیاواسکا متشکل از دو ترکیب شیمیایی اصلی یعنی دیمتیل‌تریپتامین (DMT) و هارمین (harmine)، باعث افزایش سطح سروتونین و دوپامین در مغز می‌شود. این ترکیبات همچنین باعث افزایش فعالیت در نواحی مغزی مختلف مانند قشر حسی، قشر حرکتی و ساقه‌مغز می‌شود که به تجربه‌های شدید و تاثیرگذار روانی مانند تصاویر و حساسیت به صدا و رنگ‌ها منجر می‌شود. علاوه بر این، آیاواسکا ممکن است باعث افزایش توانایی هضم غذا، کاهش التهابات و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن شود.

4. سالویا دیوینوروم (Salvia divinorum) چیست؟

سالویا دیوینوروم یک گیاه پرمصرف در طب سنتی مکزیک است که مواد فعال آن شامل سالوئونورین A و B هستند. این گیاه به عنوان یک ماده روان‌گردان قوی شناخته شده است و ممکن است اثرات جانبی شدیدی بر روی سیستم عصبی داشته باشد. برای استفاده از سالویا دیوینوروم بهتر است با متخصصان مجرب در این زمینه مشورت کنید. نام‌های دیگر سالویا دیوینوروم شامل دیوینوروم، شامانیک ساژ، لیزرگ، یاجه‌دان و برگ‌های مقدس می‌شود.

مکانیسم اثر سالویا دیوینوروم را روی بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر روانگردانی سالویا دیوینوروم به دلیل حضور مواد فعال سالوئونورین A و B در آن است که به عنوان آگونیست‌های گیرنده‌های کانابینوئیدی (CB1) عمل می‌کنند. این گیرنده‌ها در سیستم عصبی مرکزی و پیرامونی وجود دارند و با فعال شدن آن‌ها، سیگنال‌های عصبی به صورت گسترده‌تری منتقل می‌شوند. سالوئونورین A و B با فعال شدن گیرنده‌های CB1، موجب افزایش سطح نوروترانسمیترهایی مانند سروتونین، دوپامین و نوراپینفرین می‌شوند. این افزایش سطح نوروترانسمیترها در نهایت به افزایش فعالیت عصبی و تحریک شدید سیستم عصبی مرکزی منجر می‌شود. به علت اثرات قوی سالویا دیوینوروم بر روی سیستم عصبی، ممکن است این گیاه به عنوان یک ماده روان‌گردان خطرناک شناخته شود و برای استفاده از آن بهتر است با متخصصان مجرب در این زمینه مشورت کنید.

5. ریشه ایبوگا (Iboga root) چیست؟

ریشه ایبوگا یک گیاه دارویی است که در مناطق جنوب آمریکا و اروپای جنوبی رشد می‌کند. این گیاه برای درمان اختلالات خواب، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات روانی به کار می‌رود. همچنین، ریشه ایبوگا به عنوان یک مکمل غذایی نیز استفاده می‌شود. نام های دیگر ریشه ایبوگا شامل تاروم، تابرنانت، لامبو، و گیدوما است.

مکانیسم اثر ریشه ایبوگا را روی بدن چگونه است؟

ریشه ایبوگا شامل ترکیبات شیمیایی مختلفی است که به عنوان آلکالوئیدها شناخته می‌شوند. این ترکیبات مانند تتراهیدرویبویرین (THP)، ایبوگائین (ibogaine) و نورایبوگائین (noribogaine) عملکرد روانگردانی دارند. این ترکیبات با تأثیر بر روی سیستم عصبی مرکزی، به‌طور خاص بر روی مغز، باعث تغییر در فعالیت مغزی و ترشح نوروترانسمیترهای مختلف مانند سروتونین، دوپامین و نوراپینفرین می‌شوند. این تأثیرات باعث بهبود حالت روحی، کاهش اضطراب، افسردگی و افزایش خواب طبیعی می‌شود. علاوه بر این، ریشه ایبوگا همچنین با تأثیر بر روی سیستم اندوکانابینوئید، باعث کاهش درد و التهاب می‌شود. همچنین، تأثیرات ضد افسردگی و ضد اضطراب این گیاه می‌تواند باعث بهبود عملکرد افراد در کار و زندگی شخصی شان شود. به طور کلی، ریشه ایبوگا با تأثیر بر روی سیستم عصبی مرکزی، بهبود حالت روحی و کاهش اضطراب و افسردگی می‌کند و با تأثیر بر روی سیستم اندوکانابینوئید، درد و التهاب را کاهش می‌دهد.

6. کاکتوس سن پدرو (San Pedro cactus) چیست؟

کاکتوس سن پدرو (San Pedro cactus) یک گونه از کاکتوس است که در آمریکای جنوبی و مرکزی رشد می کند. این گیاه به دلیل دارا بودن مواد مخدر مانند مسکرین و مسکالین، برای مصارف دینی و دارویی در برخی از فرهنگ های پراکنده در این مناطق مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، به عنوان یک گیاه زینتی نیز در برخی از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. نام های دیگر کاکتوس سن پدرو شامل هواکینا (Huachuma)، واچوما (Wachuma)، تریکوسر (Trichocereus) و ایکونومی (Echinopsis) می باشد.

مکانیسم اثر کاکتوس سن پدرو را روی بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر روانگردانی کاکتوس سن پدرو بر روی بدن به دلیل حاوی مواد فعال مانند مسکارین، تیرامین، تیرامید، فنتیلامین و مسکارول انجام می شود. این مواد باعث افزایش سطح سروتونین و دوپامین در مغز می شوند که منجر به افزایش خلق و خو و همچنین حس شادابی و احساسات مثبت می شوند. همچنین، این مواد باعث افزایش آگونیست گیرنده های 5-HT2A در مغز می شوند که منجر به تغییرات در واکنش های روانی و تصورات بصری می شوند. به طور کلی، مصرف کاکتوس سن پدرو باعث تجربه یک حالت روانی و روحی خاص می شود که با افزایش آگاهی و کاهش استرس همراه است.

7. بذرهای هاوایی بیبی وودروز (Hawaiian baby woodrose seeds) چیست؟

بذرهای هاوایی بیبی وودروز (Hawaiian baby woodrose seeds)، نوعی بذر از گیاهی با نام علمی Argyreia nervosa هستند که در جنوب آسیا و آفریقا رشد می کند. این بذرها دارای ماده‌ای به نام LSA (lysergic acid amide) هستند که به صورت شیمیایی با LSD (اسید لیزرژیک دی اتیل آمید) مشابهت دارد و در مصرف آن تجربه‌های روانی و تصویری شدیدی را به همراه دارد. به علت تأثیرات قوی و ناخواسته‌ای که این بذرها دارند، مصرف آنها به صورت قانونی در بسیاری از کشورها ممنوع است.

مکانیسم اثر بذرهای هاوایی بیبی وودروز را روی بدن چگونه است؟

بذرهای هاوایی بیبی وودروز حاوی ماده LSA هستند که به عنوان یک آگونیست سرتونین در مغز عمل می‌کند. این ماده با افزایش سطح سرتونین در مغز، باعث تحریک نورون‌های سرتونینرژیک شده و افزایش فعالیت آن‌ها می‌شود. این افزایش فعالیت سرتونینرژیک باعث افزایش فعالیت نورون‌های دارای گیرنده‌های دوپامینرژیک نیز می‌شود که منجر به افزایش سطح دوپامین در مغز می‌شود. افزایش سطح دوپامین در مغز باعث تحریک نورون‌های دارای گیرنده‌های سروتونینرژیک نیز می‌شود و این دو پدیده با هم تأثیرات روانگردانی بذرهای هاوایی بیبی وودروز را به وجود می‌آورند.

8. بذرهای مورنینگ گلوری (Morning glory seeds) چیست؟

بذرهای مورنینگ گلوری (Moringa oleifera seeds)، بذرهای درخت مورینگا هستند که در بسیاری از مناطق گرمسیری جهان رشد می‌کند. این بذرها به دلیل خواص غذایی و دارویی آنها، مورد استفاده در طب سنتی و به عنوان یک مکمل غذایی قرار می‌گیرند. همچنین از بذرهای مورنینگا برای تولید روغن و پودر مورنینگا استفاده می‌شود. بذرهای مورنینگا به نام های دیگری همچون بذر شجر معجزه، بذر شجر زندگی، بذر شجر خورشید، بذر شجر سلامتی و بذر شجر اکسیر نیز شناخته می‌شوند.

مکانیسم اثر بذرهای هاوایی بیبی وودروز را روی بدن چگونه است؟

مکانیسم اثر روانگردانی بذرهای مورنینگا بر بدن کامل هنوز به طور کامل مشخص نشده است. اما برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این بذرها شامل ترکیباتی هستند که می‌توانند به عنوان آنتی‌اکسیدان و ضد التهاب عمل کنند. همچنین، بذرهای مورنینگا شامل ترکیباتی هستند که می‌توانند به عنوان یک ضد افسردگی و آرامبخش عمل کنند. این ترکیبات می‌توانند سطح سروتونین و دوپامین در مغز را افزایش دهند و باعث بهبود خلق و خو و کاهش استرس و اضطراب شوند. به همین دلیل، بذرهای مورنینگا به عنوان یک تقویت کننده عملکرد مغز و بهبود حالت روحی و روانی استفاده می‌شوند.

9. گل آبی لوتوس (Salvia divinorum) چیست؟

گل آبی لوتوس یک گونه از گل لوتوس است که دارای گل های آبی رنگ و برگ هایی به رنگ سبز تیره است. این گل در کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی رایج است و به عنوان نماد صفا، پاکیزگی و ثبات شناخته می‌شود. گل آبی لوتوس با نام های دیگری مانند نیلوفر آبی، کمال الدین، نیلوفر آسیایی و نیلوفر سفید شرقی شناخته می‌شود.

مکانیسم اثر گل آبی لوتوس را روی بدن چگونه است؟

مطالعات نشان داده است که بوی گل آبی لوتوس می‌تواند اثرات آرامش‌بخش و روانگردانی را بر روی بدن داشته باشد. بوی این گل می‌تواند به عنوان یک محرک شناخته شود که باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می‌شود. سروتونین یک هورمون طبیعی است که باعث ایجاد حالت آرامش و خوشبختی در بدن می‌شود. همچنین، بوی گل آبی لوتوس می‌تواند به عنوان یک آرام‌بخش طبیعی عمل کند و باعث کاهش سطح استرس و اضطراب در بدن شود. در نتیجه، بوی گل آبی لوتوس می‌تواند به عنوان یک محرک روانگردان و آرامش‌بخش برای بدن عمل کند.

LSD چیست؟

LSD یا اسید لیزرژیک دی‌آمید، یک ماده مخدر هالوسینوژن است که اثرات روانی قوی دارد. این ماده معمولاً به صورت قطره‌ای در دهان مصرف می‌شود و باعث تغییر در تصویر، صدا، حس و واقعیت می‌شود. LSD بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد و ممکن است باعث تحریک و هیجان، تغییر در شناخت و ادراک، تصورات غلط و حتی تجربه‌های ترسناک شود. استفاده از LSD در بسیاری از کشورها غیرقانونی است.

چگونه LSD بر روی سیستم عصبی اثر می‌گذارد؟

LSD بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد و با افزایش سطح سروتونین در مغز، باعث تحریک و تغییر در فعالیت نورون‌ها می‌شود. این تحریک باعث تغییر در شناخت، حافظه، هیجانات و واکنش‌های جسمانی مانند فشار خون، ضربان قلب و تنفس می‌شود. همچنین LSD باعث تغییر در رویاها، تصورات و تصاویر ذهنی می‌شود. این تغییرات ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد و بسته به شدت مصرف و شخصیت فرد متفاوت است.

چه تغییراتی در حس و واقعیت با مصرف LSD رخ می‌دهد؟

مصرف LSD می‌تواند باعث تغییر در حس و واقعیت شود. فرد ممکن است حس کند که اشیاء دور و نزدیک او به طرز عجیبی تغییر کرده‌اند یا رنگ‌ها و الگوهای غیرمعمولی را ببیند. همچنین، فرد ممکن است تجربه کند که او و جهان اطرافش به طور عمیقی با یکدیگر ارتباط دارند و درک جدیدی از واقعیت پیدا کند. این تغییرات ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد و بسته به شدت مصرف و شخصیت فرد متفاوت است.

LSD چه عوارض جانبی و خطراتی دارد؟

مصرف LSD می‌تواند به عوارض جانبی و خطراتی منجر شود که شامل موارد زیر می‌شود:
1. افزایش ضربان قلب و فشار خون 2. تغییر در الگوی تنفسی 3. افزایش تعریق و خشکی دهان 4. سردرد و سرگیجه 5. تشنج‌ها و اختلالات حرکتی 6. افزایش اضطراب و ترس 7. افزایش خطر افسردگی و اختلالات روانی 8. خطر بروز حملات قلبی و سکته مغزی 9. خطر بروز تصادفات رانندگی و فعالیت‌های خطرناک
به طور کلی، مصرف LSD به شدت توصیه نمی‌شود و در صورت نیاز به درمان، باید تحت نظارت پزشک قرار گیرید.

آیا مصرف LSD به عنوان یک ماده هالوسینوژن محرک خلاقیت و خلاقیت است؟

در برخی موارد، مصرف LSD ممکن است باعث افزایش خلاقیت و تخیلات خلاقانه شود، اما به طور کلی، این تأثیرات ممکن است ناپایدار و غیرقابل پیش‌بینی باشند و ممکن است باعث اختلال در عملکرد روزمره شود. همچنین، مصرف LSD بسیار خطرناک است و ممکن است باعث آسیب‌های جدی به سلامتی شود. بنابراین، بهتر است از راه‌های دیگری برای افزایش خلاقیت و تخیلات خلاقانه استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.