Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

ساخت پرینت 3D تخمدان برای درمان ناباروری

  • خانه
  • -
  • بیوتکنولوژی حیوانات
  • -
  • ساخت پرینت 3D تخمدان برای درمان ناباروری
ساخت پرینت 3D تخمدان برای درمان ناباروری

دانشمندان یک گام به پرینت 3D تخمدان برای درمان ناباروری نزدیک تر می شوند

دانشمندان با استفاده از پرینتر 3D تخمدانی از موش تولید کردند که قابلیت تولید زاده دارد. دانشمندان امیدوارند که بتوانند روزیبه همین روش جایگزینی برای تخمدان انسان دست یابند. ترزا وودراف ( Teresa Woodruff) کسی که این مقاله در ژورنال Nature چاپ کرد می گوید : این یک هدف نهایی مقدس برای مهندسی علوم زیستی در پزشکی بازساختی می باشد.

ساختار ژلاتینی تخمدان
ساختار ژلاتینی تخمدان

هدف نهایی این پروژه تولید تخمدان جایگزینی برای بازگردانن توانایی باروری در زنانی می باشد که مشکلاتی در تخمدان به علت شیمی درمانی برای سرطان در آن ها ایجاد شده است. خانم وودروف امیدوار است که در چندسال آینده تست هایی بر روی تخمدان انسان صورت بگیرد. اکنون برخی از پزشکان قبل از اینکه بیماران تحت شیمی درمانی قرار بگیرند، بافت تخمدان را از میزبان جدا و فریز می کنند. اما این روش دارای معایبی بود، مثلا ممکن بود این بافت حامل سلول های سرطانی باشد . همچنین زمان پیوند یک مدت محدود می باشد.

بچه موش های سبز رنگ از طریق تخمدان بیولوژیکی متولد شده اند
بچه موش های سبز رنگ از طریق تخمدان بیولوژیکی متولد شده اند

بنابراین وودروف و همکارانش یک به وسیله تکنیک پرینتر 3D یک تخمدان بیولوژیکی تولید کردند. این ساختار در موش به اندازه ی یک نخود می باشد که شامل ساختار پیچیده از جمله منافذ کوچک بود که شبیه سازی شده تخمدان طبیعی می باشد. سپس محققین بافت تخمدان واقعی موش را که به اسم فولیکول شناخته می شود درون این داربست 3D قرار دادند. فولیکول حاوی تخم های غیر بالغ و سلول هایی می باشد که هورمون های لازم برای تکثیر و دیگر فعالیت های بدن ضروری را تولید می کند.

سپس محققین این وسیله را به موش منتقل کردند و رگ های خونی را به آن متصل کردند و تخمدان مصنوعی شروع به فعالیت کرد. سپس وقتی محققین 7 تا از این موش ها را آمیزش دادند، سه تا از موش ها توانستند دوتا بچه سالم تولید بکنند.

برای این که از این تکنیک برای انسان استفاده بشود محققین ابتدا فولیکول های انسانی را از میزبان قبل از اینکه تحت شیمی درمانی قرار بگیرند جدا می کنند. که پس از پایان معالجه از طریق این وسیله دوباره به آن منتقل بکنند.

اینترکشن فولیکول با ساختار تخمدان بیولوژیکی
اینترکشن فولیکول با ساختار تخمدان بیولوژیکی

Date: 16 May 2017
Source: https://www.nature.com/articles/ncomms15261

نویسنده : سعید کارگر

عضویت در کانال تلگرامی بیوتکنولوژی

2 دیدگاه ‌ها

  • ممنون از مطالب مفیدتون جناب دکتر

    • خیلی ممنون از شما آقا سجاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.