Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

آلودگی هوا به جنین درون شکم مادر هم رحم نمی کند.

  • خانه
  • -
  • زیست شناسی
  • -
  • آلودگی هوا به جنین درون شکم مادر هم رحم نمی کند.
آلودگی هوا به جنین درون شکم مادر هم رحم نمی کند.

زنانی که در معرض آلودگی های شدید هوایی طی دوره بارداری خود هستند، مستعد بدنیا آوردن کودکانی هستند که به آسم مبتلا می شوند. این برای اولین باری است که ارتباط بین آسم و آلودگی هوا در دوره جنینی مشخص شده است.

در مقایسه با %7 از تمام کودکانی که در آمریکا به آسم متولد می شوند، حدود %18 از کودکانی که از چنین مادر هایی متولد می شوند مستعد ابتلا به آسم در دوره پیش از ورود به دبستان هستند.

در این مطالعه ذرات خیلی کوچک آلودگی های هوایی بررسی شده ند. تا به امروز به این دسته از آلودگی ها توجه خاصی نشده بود. دسته دیگر از آلودگی های هوایی ناشی از ذرات بزرگ و آلاینده های گازی مثل دی اکسید نیتروژن هستند که به طور جدی مورد بررسی قرار گرفته ند.

ذرات خیلی کوچک دسته ای هستند که اندازه آن ها از عرض تار مو انسان کوچک تر هستند و می توانند به نقاط عمیق تری از ریه نفوذ کنند و با ورود به جریان خون سلامتی انسان را تهدید کنند، به همین دلیل محققان عقیده دارند که اثرات سمی این دسته گسترده تر از سایر دسته هاست.

یکی از دلایلی که ذرات خیلی کوچک آلودگی را نمی توان پایش کرد چالش هایست که در راه انداز گیری دقیق آن ها وجود دارد. خوشبختانه روش هایی برای اندازه گیری چنین موادی توسعه یافته است که می توانند کمک کننده باشند.

در این مطالعه از 376 مادر و کودک استفاده شده است که لاتین یا سیاه پوست هستند و در متروپولیتانا بوستون زندگی می کنند.این مادر ها اکثرا نزدیک جاده هایی ساکن بودند که دارای ترافیک های شدید بوده و مقدار ذرات خیلی کوچک بالایی داشتند.

محققان با پایش مادران متوجه شدند که کودکان شان به آسم مبتلا هستند یا خیر. بیشترین موارد تشخیص آسم دقیقا پس از 3 سالگی اتفاق افتاده است.

آلودگی حتی در رحم مادر نیز می تواند سلامت و رشد سیستم تنفسی را تهدید کند و بیماری هایی مثل آسم را به ارمغان بیاورد.

اینکه ذرات خیلی کوچک چگونه این کار را انجام می دهند هنوز مشخص نیست اما می تواند باعث تغییراتی در سیستم ایمنی و اندوکراین شود که مرتبط با پدید آمدن آسم هستند.

در این مطالعه جنسیت کودکان نیز بررسی شد و به این نتیجه رسیدند که کودکان دختر بیش از پسران مستعد هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.