چرخه سلولی، باکتری، E.coli، DNA، همانند سازی DNA، تکثیر ژن

باکتری ها چگونه چرخه سلولی را کنترل می کنند؟

باکتری ها چگونه چرخه سلولی را کنترل می کنند؟هر سلول زنده رشد می کند و تقسیم می شود و سلول های جدید را به وجود می آورد، به این فرایند چرخه سلول می گویند. به طور دقیق تر تکرار دوره ای دوتا چرخه هماهنگ را توصیف می کند: از یک سو تکثیر اطلاعات ژنتیکی سلول و از سوی دیگر تقسیم خود سلول.

طبیعی است که فکر کنیم سیکل سلولی با تولید یک سلول آغاز و با تقسیم سلول پایان یابد اما در تحقیقات جدید استدلال شده است که در این مقهوم تغییر اساسی لازم است. یافته ها  نشان می دهد که در باکتری ها سیکل سلولی با شروع همانند سازی DNA آغاز و خاتمه می یابد در حالی که تقسیم سلولی بین دو رخداد همانند سازی DNA اتفاق می افتد.

محققان رفتار سلول E.coli را در دوره های زمانی طولانی بررسی کرده و متغیر­های مختلفی که رشد، همانند سازی DNA، تقسیم سلولی در شرایط رشد مختلف توصیف می کند را به طور کمی بیان کرده و سپس مل­ های محاسباتی رای این اطلاعات اعمال شد تا مکانیسم کنترل چرخه سلولی توصیف شود. مدل حاصل نشان داد که سیکل سلولی E.coli با آغاز همانند سازی DNA شروع می شود. در این مرحله دو شمارنده (counter) شروع به کار کرده و یکی از آن ها تعیین میکند چه زمانی تقسیم سلول بعدی باید اتفاق بیافتد، و دیگری تعیین می کند چه زمانی شروع همانند سازی باید باشد.

نویسنده: ژیلا ذوالفقاریان

رفرنس:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191231111849.htm

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید