Edit Content

درباره ما

بیوتکر سفیر ترویج زیست فناوری و مرجع دانستی های بیوتکنولوژی. اینجا با هم کلی کتاب و مقاله علمی با موضوعات جذاب می خونیم

 

با ما تماس بگیرید

ایجاد حیات با RNA یا DNA ؟

  • خانه
  • -
  • اخبار بیوتکنولوژی
  • -
  • ایجاد حیات با RNA یا DNA ؟
ایجاد حیات با RNA  یا DNA ؟

اگر فکر می کنید فرضیه ایجاد حیات با RNA به راحتی فرضیه ایجاد حیات با DNA را تحت الشعاع قرار میدهد ، وقت آن رسیده که دوباره به آن فکر کنید.

جان ساترلند ، از آزمایشگاه MRC می گوید: فرضیه ایجاد حیات با RNA نشان می دهد که زندگی با RNA آغاز می شود ، قبل از آنکه انتخاب طبیعی منجر به ظهور DNA شود. وی گفت تحقیق ما نشان می دهد که در شرایط سازگار با shallow primordial ponds، یک سیستم ژنتیکی مختلط با RNA و واحدهای ساختمانی  DNA در آغاز حیات وجود داشته است. این موضوع میتواند تفکر ظهور خود به خود زندگی در زمین را برآورده می کند. این مطالعه جدید با عنوان ” Selective prebiotic formation of RNA pyrimidine and DNA purine nucleosides  ” در 3 ژوئن در Nature نمایه شد. این تحقیق، توضیح می دهد که محققان برای شبیه سازی شرایط زمین صخره ای پوشیده از تالاب های کم عمق ، مواد شیمیایی تشکیل دهنده RNA را در آب حل کردند ، سپس آنها را خشک و گرم کردند ، سپس با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ، پرتوهای اولیه خورشید را شبیه سازی کردند.

 مطالعه حاضر اولین اثبات است که نشان میدهد مقادیر منطقی از الفبای ژنتیکی متشکل از چهار واحد ساختاری (دو مورد برای  RNA و دو مورد برای  DNA ) که احتمالاً برای رمزگذاری اولیه زندگی که به مراتب پیچیدگی کمتری نسبت به الان دارد، کافی بوده است. مطالعه حاضر یکی از فرضیه های پیشرو برای ظهور زندگی (نظریه جهانی RNA ، که در دهه 60 پدید آمد و مورد استقبال گسترده ای قرار گرفته است) را به چالش می کشد.

نویسندگان این مطالعه اظهار داشتند ، این چهار بلوک ساختاری قبل از تکامل سرآغاز الفبای ژنتیکی بدوی بودند. امروزه همه موجودات زنده شناخته شده از مولکولهای ژنتیکی یکسان یعنی اسیدهای نوکلئیک، برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند. دو نوع اسید نوکلئیک وجود دارد: DNA وRNA. DNA دستورالعمل ها را در ژن ها رمزگذاری می کند. ژن ها با استفاده از RNA به پیام هایی تبدیل می شوند که دارای دستورالعمل هایی برای ساخت پروتئین هستند. پروتئین ها می توانند ساختار ایجاد کنند و به عنوان ماشین های مولکولی عمل کنند.

در نظریه آغاز حیات با RNA ، زندگی با مولکول های RNA آغاز میشود که هم می تواند دستورالعمل ها را ذخیره کند و هم می تواند به عنوان یک دستگاه واسطه که قادر به تکثیر است عمل کند. این تئوری پیشنهاد می کند که از طریق تکامل ، زندگی در دنیای RNA جای خود را به DNA و پروتئین ها می دهد ، زیرا DNA پایدارتر و بادوام تر از RNA است. اما در این مطالعه حاضر اظهار می شود که اسیدهای نوکلئیک RNA و DNA کاملاً مرتبط هستند و هر دو آنها از یک جد هیبریدی مشتق شده اند ، نه این که یکی بعد دیگری پدید آمده باشد. در این تحقیق نشان داده شد که توالی های همزمان ایجاد شده منجر به انتخاب نوکلئوتید پیریمیدین RNA و نوکلئوتید پورین DNA شد که میتواند در مخلوطی که الفبای ژنتیکی را مامل میکند، باشند. بنابراین واحدهای ساختمانی DNA میتوانند همزمان با نوکلوتید پیریمیدین RNA تولید شوند. 

نویسنده: ژیلا ذوالفقاریان

 رفرنس:https://www.genengnews.com/news/when-dna-and-rna-worlds-collide/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© کپی رایت . تمامی حقوق مربوط به بیوتکر محفوظ شده است.